Sipas stinës, këto janë lista e ushqimeve që pastrojnë enët e gjakut

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Enët e gjakut luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm.

Ato transportojnë ushqyesit dhe oksigjenin nga zemra drejt organeve të tjera.

Në disa raste, enët e gjakut bllokohen duke përbërë pikënisjen e shumë sëmundjeve kardiovaskulare.

40% e tyre janë shkaktuar nga sëmundjet koronare.

Kardiologët e Qendrës Spitalore Universitare Nënë Tereza thanë se shkaktarët kryesorë të këtyre sëmundjeve janë  mënyra  e të ushqyerit  dhe mungesa e aktivitetit  fizik.

Ekspertët kanë identifikuar disa ushqime të shëndetshme të cilat pakësojnë rrezikun e sëmundjeve të tilla dhe ruajnë shëndetin e enëve të gjakut.

Avokado
Avokado është e pasur në proteina, fibër, vitamina dhe minerale.

Natyrshëm, konsumi i tyre ndihmon në zhbllokimin e enëve të gjakut.

Për më tepër, konsumi ditor i avokados ul kolesterolin e keq me nga 11 deri në 22%.

Avokado gjendet në treg gjatë gjithë vitit.

Brokoli
Brokoli përmban shumë vitaminë K që parandalon mpiksjen e gjakut.

Fibra tek brokoli ul tensionin e gjakut dhe kolesterolin.

Brokoli gjendet në treg nga muaji tetor deri në muajin mars – prill.

Agrumet
Agrumet janë të pasura me pektinë që pastron enët e gjakut dhe ul kolesterolin e keq.

Agrumet gjenden në treg gjatë gjithë vitit.

Kafeja
Studiuesit australianë kanë zbuluar se kafeja ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 20%.

Ajo është e pasur me antioksidantë dhe acid klorogenik që parandalon problemet me zemrën.

Mollët
Mjekët thonë se ngrënia e një molle në ditë ul kolesterolin e keq me të paktën 40%.

Antioksidantët tek molla kanë aftësinë të shmangin ngurtësimin e enëve të gjakut.

Mollët gjenden në treg gjatë vitit.

Spinaqi
Një racion me spinaq në ditë mund t’ju mbrojë nga sëmundjet e zemrës që shkaktohen nga ateroskleroza ose bllokimi i enëve të gjakut.

Lexo edhe :  Horoskopi, e hënë, 20 maj 2024/ Ja çfarë kanë parashikuar yjet për ju

Spinaqi gjendet në treg nga periudha janar – maj dhe shtator-dhjetor.

Peshku
Salmoni, peshku ton, skumbria dhe sardelet janë të pasura me yndyrna të shëndetshme dhe acide yndyrore omega-3 të cilat zhbllokojnë enët e gjakut dhe parandalojnë trombozën.

Kujdesuni të konsumoni peshk të freskët.

Arrorët

Arrat dhe bajamet janë veçanërisht mirëbërës për zemrën.

Ato janë të pasur me fibër, proteinë, acid alfalinoleik, vitaminë E dhe yndyrna mono-të-pangopura.

Shalqini
Amino acidet tek shalqini zhbllokojnë enët e gjakut dhe ulin tensionin e gjakut.

Ekspertët e AgroWeb.org nënvizojnë se zhbllokimi dhe pastrimi i enëve të gjakut kërkon kohë, por ngrënia e ushqimeve të lartpërmendura e përshpejton këtë proces.

Shalqini e ka periudhën nga muaji korrik deri në muajin shtator./kb

Të fundit

Shkak ndërtimet e reja/ Ekspertët paralajmërojnë për një krizë strehimi në Gjermani

Zyra Federale e Statistikave të Gjermanisë njoftoi këtë javë se 294,400 apartamente të reja u ndërtuan në Gjermani vitin...

Tenderët publikë, si do të zhvillohen pas 3 Qershorit?

Nga data 3 Qershor procedurat tenderuese do të kryhen sipas kufijve të rinj monetarë, të miratuar nga qeveria. Agjencia e Prokurimit Publik ka shpjeguar ndryshimet...

I papërtueshmi Meta, e nis ditën me urimin e ditëlindjes së poetit Naim Frashëri

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka përkujtuar sot ditëlindjen e poetit të madh të Rilindjes Kombëtare, Naim Frashëri, me disa vargje të...

SPAK ‘frenon’ rritjen e çmimeve të apartamenteve

Pastrimi i parave të krimit të organizuar, investimet në pronat e paluajtshme, mbetet mënyra kryesor për pastrimin e parave në Shqipëri”, tha pak ditë...

‘Katunar pa pretendime dhe i padukshëm’/ Ku e sheh veten kryeministri Rama pas 20 vitesh

Ku e sheh veten kryeministri Edi Rama pas 20 vitesh? Në podcastin ‘Flasim’ ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj Rama tregoi “Duke u marrë me...

Lajme të tjera

Web TV