test

Ky është ushqimi më i rëndësishëm për zhvillimin e trurit të fëmijëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ushqimi që u jepni fëmijëve ndikon në zhvillimin e tyre, por edhe në zhvillimin e strukturave dhe lidhjeve në trurin e tyre.

Udhëzimet e Akademisë Amerikane të Pediatrisë (AAP), të publikuara në revistën “Pediatrics”, renditin proteinat, zinkun, hekurin, acidet folike, disa vitamina dhe acide yndyrore të pangopura si lëndët ushqyese më të rëndësishme.

Një dietë pa këto lëndë ushqyese mund të çojë në probleme të trurit gjatë gjithë jetës.

Dr. Sarah Jane Schwarzenberg, anëtare e Komitetit të Ushqyerjes së AAP, thotë se rekomandohet ushqyerja me gji deri në moshën rreth gjashtë muajsh.

Pas kësaj, qumështi i gjirit nuk mund të sigurojë sasinë e hekurit dhe zinkut që kanë nevojë për foshnjat në rritje.

Përveç qumështit të gjirit, ushqimi më i mirë për foshnjat është ai që përfshin një sërë ushqimesh si mishi i pasur me proteina dhe fruta e perime që përmbajnë vitamina dhe minerale të ndryshme.

“Fëmijët janë shumë të ndjeshëm ndaj mungesës së lëndëve ushqyese. Truri i tyre zhvillohet me një shpejtësi të madhe midis vitit të parë dhe të dytë, kështu që ne duam që pediatër të rekomandojnë ushqim të shëndetshëm”, shton ajo.

Hulumtimet tregojnë se ushqimi i hershëm është i rëndësishëm për ndërtimin e një truri të shëndetshëm.

Nëse ju humbisni mundësinë për të përmbushur momentet e zhvillimit gjatë ditëve të para të jetës, nuk ka asnjë mundësi për të kthyer kohën pas dhe për të kompensuar kohën e humbur./E.Ç

Të fundit

Anglia zhgënjen në Frankfurt, barazim me gola ndaj Danimarkës

Anglia barazoi 1-1 me Danimarkën në Frankfurt, në përballjen e vlefshme për Europianin.  “3 luanët” realizuan të parët me...

Lufta me kancerin, studimi: Stresi, katalizator për përhapjen e metastazave

Tashmë prej një kohe të gjatë dyshohet që ekziston lidhja midis kancerit dhe stresit kronik, ndërkaq është konstatuar që pikërisht tensioni konstant psikik është...

Shqiptari ngacmon tifozen më ‘hot’ në botë, çfarë s’u pa gjatë ndeshjes Kroaci-Shqipëri

Të gjithë sytë e shqiptarëve ishin në Hamburg një ditë më parë, aty ku Kombëtarja u përball me Kroacinë. Ndeshja përfundoi barazim 2-2, ku dy...

Fiton garën për kreun e ri të NATO, kush është “pëshpëritësi i Trump”

Kryeministri holandez në largim, Mark Rutte, ka fituar garën për t’u bërë kreu i ardhshëm i NATO-s në një moment të rrezikshëm për aleancën...

Panik në Berat/ 7-vjeçari bllokohet brenda në banesë, ndërhyn zjarrfikësja

Një çift bashkëshoshtësh, banues në lagjen “30-Vjetori” në Berat, kanë dalë nga banesa për të bërë pazar, duke lënë në gjumë fëmijën e tyre...

Lajme të tjera

Web TV