Kitara e Eric Clapton del në shitje në qershor për gjysmë milioni dollarë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kitara e vjetër që Eric Clapton luajti ndërsa kompozonte baladën e tij të famshme “Wonderful Tonight” do të ofrohet në ankand në qershor me një çmim fillestar prej 500,000 dollarë (rreth 465,000 euro).

Në njoftimin e shtëpisë së ankandit thuhet se kitara do të ofrohet edhe pse ka dëmtime nga cigaret që Clapton vendosi mes telave në ‘qafën’ e kitarës, transmeton Reuters.

Kitaristi legjendar britanik e bleu këtë kitarë në mesin e viteve 1970, sipas shtëpisë së ankandit Bonhams.

“Ai e përdori atë kitarë për të kompozuar disa këngë, duke përfshirë një hit të vitit 1977 për modelen Patty Boyd. Sipas legjendës, Clapton shkroi këngën “Ëonderful Tonight” ndërsa priste që Patty Boyd të bëhej gati për një festë”, tha shtëpia e ankandeve “Bonhams” në një deklaratë.

Kitara akustike Martin 000-28 e vitit 1974 ka gjithashtu një ngjitës në anë që lexon “Ajo është e dashuruar me një burrë Rodeo”, një referencë për hitin e yllit të muzikës country Don Williams./kb

Të fundit

U fut për t’u larë në ujërat e Liqenit Artificial, i riu polak përfundon në spital

Një 25-vjeçar nga Polonia është futur ditën e sotme në Liqenin Artificial të Tiranës dhe dyshohet se ka rrezikuar...

‘Çmenden’ protestuesit futen në pistë, autoritetet e aeroportit bëjnë lëvizjen urgjente

Mëngjesin e së shtunës, aeroporti i Mynihut është mbyllur sepse disa aktivistë për mbrojtjen e klimës kaluan pengesat dhe u ndodhen në pistë qysh...

Burri qëllon për vdekje vjehrrën dhe plagos gruan, në fund vret veten

Në vendbanimin Radniçka në Bjellovar të Kroacisë, në një shtëpi familjare janë gjetur dy persona të vdekur dhe një i plagosur rëndë, i cili...

Emigrantët protestë simbolike në Milano: Duam votë në 2025!

Pasi hodhën mbi kokat e deputetëve vendimin e Gjykatës Kushtetuese për votën e diasporës, përmes thirrjes “duam të votojmë” në një protestë simbolike brenda...

70 % e hoteleve në Sarandë të rezervuara për verën! Çipa: numri i turistëve në rritje

Prenotimet në qytetin e Sarandës për periudhën e verës korrik-gusht-shtator janë në nivelet 60 - 70%. Kreu i operatorëve tustikë Arben Çipa thotë se kjo...

Lajme të tjera

Web TV