Teknologjia dixhitale krijon pamjen e gruas 2200-vjeçare

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pamja e zonjës Xin Zhui, një aristokrate 2200-vjeçare e mumifikuar nga Kina qendrore, është rikrijuar në formë dixhitale, duke dhënë një ide se si dukej ajo në moshën 35-vjeçare.

Muzeu Hunan në Changsha, në provincën Hunan të Kinës qendrore, publikoi imazhin e një figure dixhitale 3D të Xin Zhui, një nga mumiet më të famshme në botë të gjetura në ujë, shkruan “Xinhua”.

Imazhi përbëhet nga një figurë e ulur e një gruaje me flokë të mbështjellë dhe grim delikat, që përfaqëson pamjen e mundshme të gruas fisnike në moshën 35-vjeçare.

Gjithashtu është bërë publik edhe një rikrijim dixhital i fytyrës në moshën 50-vjeçare të Xin Zhui, mosha e përafërt e vdekjes.

Imazhi dixhital u krijua bazuar në skanimet me rreze X të kafkës të kryera pas gërmimit të kufomës rreth pesë dekada më parë, së bashku me vëzhgimin në vend dhe të dhënat historike, deklaroi Duan Xiaoming, drejtor i muzeut.

Muzeu nisi projektin për dixhitalizimin e Xin Zhui tetorin e kaluar. Ekspertët kryesorë në rindërtimin e fytyrës u ftuan për të prodhuar një skulpturë të fytyrës së saj, e cila ndihmoi një firmë teknologjike të krijonte një model dixhital të zonjës 50-vjeçare.

Teknologjia e inteligjencës artificiale u përdor më pas për të krijuar një version të rinovuar në moshën 35-vjeçare.

Zonja Xin Zhui ishte gruaja e kancelarit të mbretërisë Changsha gjatë dinastisë Han perëndimore (202 pes-25).

Trupi i saj i paprekur me muskuj dhe qerpikë elastikë u nxor në vitin 1972 nga një arkivol i zhytur në ujë në varret Mawangdui, ku janë varrosur edhe bashkëshorti dhe djali i saj.

Në mars, arkeologët kinezë publikuan fytyrën e rindërtuar të një zyrtari të rangut të ulët në dinastinë Qin (221 pes-207 pes), bazuar në mbetjet skeletore dhe objektet e varrimit./E.Ç

Të fundit

Homazhe për ish-kryebashkiakun Sejdini, Balla: Përçoi mesazhin e bashkëpunimit

Janë zhvilluar këtë të enjte homazhet në Elbasan në nder të ish-kryebashkiakut të Elbasanit, Qazim Sejdini. Sejdini ndërroi jetë të...

Tatimi për profesionet e lira/Braçe: Kush do le të ikë në Kosovë, se ua mat kokën ai atje

Deputeti socialist Erion Braçe mendon se ligji për tatimin e profesioneve të lira nuk është i gabuar. Në një debat me Jorida Tabakun nga opozita...

Meloni në qendër të vëmendjes në samitin e G7 këtë javë, do presë liderët e botës

Dy opsione akomodimi për samitin e G7 të kësaj jave në rajonin jugor italian të Pulias janë shfaqur: Njëra, një vendpushim luksoz me vila të...

Kush është 36-vjeçari që iu sekuestrua 1.8 mln euro pasuri në Fier!

Mijëra hektar tokë, apartamente, vendparkim, 12 makina dhe llogari bankare, pasuri në total me vlerë rreth 1.8 milion euro që u sekuestruan një ditë...

Will Smith pretendon se ka parë një fantazmë: Ia mbatha nga hoteli

Will Smith ka pasur disa takime drithëruese gjatë rrjedhës së jetës së tij. Gjatë javëve të fundit, Smith ka promovuar filmin e tij të...

Lajme të tjera

Web TV