A ishte vërtet Salerno kryeqyteti i Italisë?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Po, tetëdhjetë vjet më parë: kur Italia, pas zbarkimit të aleatëve, u nda në dysh. Ndërsa luftimet po vazhdonin në Cassino, qeveria u zhvendos në Salerno për 6 muaj.

Në pritje të çlirimit të Romës, tetëdhjetë vjet më parë qeveria italiane vendosi përkohësisht kryeqytetin në Salerno. Si përfundoi? Këtë na e shpjegon artikulli “Salerno capital ” nga Gigi di Fiore, marrë nga arkivat e Focus Storia .

Konteksti

Beteja e Kasinos ishte në fazën e saj më të përgjakshme. Ishte shkurt i vitit 1944 dhe gjermanët kishin rezistuar prej një muaji. Anglo-amerikanët, të cilët zbarkuan në Salerno më 9 shtator 1943 dhe më pas në Anzio më 22 janar 1944, vendosën t’ia dorëzonin territoret e çliruara në Italinë Jugore qeverisë “bashkëluftuese” të Marshallit Pietro Badoglio. Një akt i vullnetit të mirë, edhe nëse ajo Mbretëri e përgjysmuar e Italisë do të mbetej nën mbrojtjen e çlirimtarëve.

Lëvizni

Në pritje të Romës, e cila u çlirua vetëm më 4 qershor , u vendos që qeveria të zhvendosej në Salerno. Pas Brindisit, do të bëhej kryeqyteti i përkohshëm i Italisë për t’u rindërtuar. Në dekretin zyrtar, Badoglio shkruante se ” të gjitha territoret e gadishullit, në jug të kufijve veriorë të provincave Salerno, Potenza dhe Bari, i kthehen administratës italiane “.

Për arsye strategjike nuk u përfshinë Lampedusa, Pantelleria dhe Linosa, por u përfshinë Siçilia dhe Sardenja. Italia u nda në dysh dhe Napoli, me portin e saj, ishte një bazë logjistike e domosdoshme për furnizimet dhe trupat e punësuara në  Cassino : për këtë arsye amerikanët përjashtuan që ai të mund të bëhej kryeqyteti i përkohshëm. Prandaj, hipoteza e vetme realiste mbeti Salerno .

Vendosën

Zyrat qeveritare, dokumentet dhe personeli u larguan nga Brindisi midis 3 dhe 5 shkurtit. Nuk ishte një arratisje e fshehtë, si ajo e 9 shtatorit 1943 nga Roma drejt jugut, këtë herë, gjithçka ndodhi në mes të ditës. Dhe me bekimin aleat. Kolona e nisjes përbëhej nga 29 vagona mallrash, të cilat u zhvendosën nga Brindisi, Taranto, Bari dhe Lecce, ku për 5 muaj, Mbretëria e Jugut ishte përqendruar në Salerno. Pas mbërritjes së tij, më 10 shkurt, Badoglio shikoi nga ballkoni i bashkisë për të falënderuar turmën e madhe që duartrokiste dhe brohoriste qeverinë poshtë.

Luksoze

Mbledhja e parë e Këshillit të Ministrave u mbajt më 11 shkurt në sallën e mermertë të Pallatit të Qytetit, e cila u bë selia e qeverisë. Midis ministrave, Giovanni Cuomo nga Salerno, një profesor shtatëdhjetë vjeçar, përgjegjës për arsimin kombëtar. Dhe më pas një vendas në Salerno me birësim: Raffaele Guariglia, napolitan nga lindja, 55 vjeç me një karrierë të shkëlqyer si ambasador. Vila e Guariglia, në Vietri sul Mare, ishte një nga akomodimet e gjetura për Mbretin Vittorio Emanuele III dhe Mbretëreshën Elena.

Tjetra ishte Villa Episcopio, në pronësi të Dukës Di Sangro, ish-peshkopata e Ravello. Me një kapelë me buzë të gjerë në kokë, sovrani, i lodhur dhe i pakëndshëm, shkonte shpesh për peshkim në një varkë. Mbretëresha i binte pianos dhe dëgjoi meshën në manastirin aty pranë të Scalës. Çdo ditë, një kuti me fruta dhe perime arrinte në vilë, dhuratë nga komisioneri i ushqimit, Alfonso Menna, kryebashkiaku i ardhshëm i Salernos. Menna do të kujtojë: ” Shpesh kisha një tufë lulesh që shoqëronin kutinë, për mbretëreshën .”

Lexo edhe :  VOA: Thellohen ndarjet mbi Ukrainën në Evropën Qendrore

Mjerimi

Shumica e ndërtesave publike të Salernos u kërkuan nga qeveria. Një e treta e ndërtesave dhe shtëpive ishin shkatërruar gjithashtu nga bombardimet aleate, të cilat kishin vrarë më shumë se 400 njerëz. Shumë u shpërngulën, në Salerno kishin mbetur vetëm 55 mijë banorë, të rraskapitur nga uria dhe sëmundjet. Mungonte buka, makaronat, qumështi, ilaçet dhe gjithçka kushtonte shumë, duke qenë se tregu i zi po çmendej. Gazeta Libertà (një nga katër gazetat e qytetit) denoncoi: ” Njerëzit janë helmuar moralisht nga paratë e lehta “. Dhe gazeta L’ora del Popolo shtoi: ” Salerno nuk ka qenë kurrë kaq i pistë”.

Tensionet

Badoglio u vendos në zyrën e kryetarit të bashkisë; në dhomën e Këshillit, ministria e Kuomos, e riemërtuar Arsimi Publik. Dhe më pas, në Palazzo Natella ministritë e Bujqësisë, Punëve Publike dhe zyrat e ndërlidhjes së ministrive të Luftës dhe Marinës; në Palazzo Barone Ministria e Punëve të Jashtme dhe në Palazzo di Giustizia Ministria e Drejtësisë dhe Kasacioni. Për shkak të mungesës së ndërtesave, disa zyra ishin vendosur në Napoli, të tjera në Vietri, të tjera të ndara midis Tarantos, Barit dhe Leçes. Por shpërndarja nuk ndihmoi. Badoglio u përpoq të priste pushtetin e ri në seminarin rajonal Pius XI. Por ai gjeti kundërshtimin e Kryepeshkopit Nicola Monterisi, shumë i dashur në qytet sepse kishte mbetur në postin e tij nën bomba.

Ka pasur një përplasje të menjëhershme mes Badoglios dhe Monterisit. Të dy patën një bisedë të vështirë. ” Po ju jeni italian? ” bërtiti Badoglio. Dhe kryepeshkopi iu përgjigj me një goditje: ” Nuk të lejoj ta vësh në dyshim. Kur populli mbeti vetëm dhe i rraskapitur nga lufta, unë, 76 vjeç, isha në vendin tim për të ngushëlluar dhe lehtësuar njerëzit. Ju jeni arratisur në Pescara .” Seminari nuk u kërkua.

Mirë se vini

Dhe si i pritën njerëzit e Salernos sundimtarët e rinj? Sipas L’Ora del Popolo : ” Populli i Salernos sot ndjen gjithë krenarinë për detyrën që qyteti ynë po merr përsipër “.

Shumë panë në atë ardhje një shpresë për të kapërcyer urinë dhe për t’i dhënë fund luftës. Në fakt, që andej qeveria Badoglio u përball me emergjencat e para të një kombi në gjunjë: racionimin e ushqimit, riaktivizimin e rrugëve të komunikimit, por edhe rihapjen e universitetit në Salerno, të mbyllur 83 vjet më parë. Ministri Cuomo e mori për zemër dhe Magisterium u përurua në Palazzo Pinto më 9 mars 1944. Dhe 400 mësues të ardhshëm u regjistruan.

Qeveria e unitetit kombëtar

Salerno mbeti kryeqytet deri më 15 gusht 1944. Gjashtë muaj, më pas qeveria u transferua në Romën e çliruar. Kishte tre qeveri “Salerno”: dy të udhëhequra nga Badoglio dhe një nga Ivanoe Bonomi. Në Salerno u hodhën themelet e shtetit republikan. Aktiviteti politik, i ringjallur midis Napolit dhe Barit, çoi në qeverinë e unitetit kombëtar, e dyta e udhëhequr nga Pietro Badoglio. Ishte “pika e kthesës në Salerno”, e cila e shtyu zgjedhjen institucionale midis republikës dhe monarkisë deri në fund të luftës . Mbreti nuk abdikoi, por djali i tij Umberto II do të bëhej toger i mbretërisë në Romë.

Të fundit

Humb jetën pasi ra nga shkembi një person në Korçë

Një person ka humbur jetën mesditën e së enjtes në fshatin Protopapë në Korçë. Sipas informacioneve, dyshohet se ka rënë...

“Nuk të marr leje se ku futem unë”/ Tensione te “Shëndetësia”, Vokshi përplaset me Koçin

Komisioni Hetimor për Koncesionet dhe Check-Up është shoqëruar me debate të ashpra këtë të enjte. Ndreca ka “akuzuar” Vokshin se është në komision për...

Daja vrau mbesën 11- vjeçare në Greqi, i vihet zjarri banesës së autorit!

Pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në Greqi, (10 qershor) ku daja vrau me një kaçavidë mbesën e tij 11 vjeçare me kaçavidë, pasi...

Korçë/ Shkoi të mblidhte çaj tek Qafa e Gjarprit, burri rrëzohet nga shkëmbi gjen vdekjen

Bie nga shkëmbi ndërron jetë mjë person. Ngjarja sipas policisë ka ndodhur në Moglicë të Maliqit në vendin e quajtur Qafa e Gjarprit. Sipas dëshmive banori...

Paralajmëron SHBA: Rusia mund të ndërhyjë në zgjedhjet presidenciale

Bloomberg ka raportuar se një numër në rritje i kundërshtarëve të SHBA-së, të udhëhequr nga Rusia, janë përpjekur të ndikojnë në zgjedhjet presidenciale të vitit...

Lajme të tjera

Web TV