Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet سایت شرط بندی معتبر 1xbet وان ایکس بت

Media italiane ‘SiViaggia’: Udhëtim në kryeqytetin modern shqiptar, Tiranë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Udhëtim në kryeqytetin shqiptar. Zbuloni se cilët janë muajt më të mirë për të vizituar Tiranën dhe për të shijuar qytetin plot me atraksione mes të shkuarës dhe modernitetit,  shkruan e përditshmja italiane “SiViaggia”.

Shqipëria vitet e fundit është kthyer në një destinacion mjaft tërheqës. Falë një deti që nuk ka asgjë për të pasur zili me atë të brigjeve italiane, çmime më të përballueshme dhe të paktën tani për tani – më pak njerëz, vendi i shqiponjës dykrenare është një nga destinacionet më të njohura të momentit. Jo vetëm deti, sepse një udhëtim në Shqipëri nuk mund të mos të çojë në Tiranë. Kryeqyteti i vendit është plot me atraksione dhe ka mundur të ndërthurë dëshmitë e së kaluarës së tij me një zhvillim të fuqishëm drejt modernitetit. Një qytet që përfaqëson mirë shpirtin e popullit shqiptar dhe që po punon për të lënë pas periudhat e tij më të vështira, duke e parë me shpresë të ardhmen.

Cila është koha më e mirë për të vizituar Tiranën?
Nisur nga pozicioni gjeografik, Tirana ndodhet në qendër të vendit, rreth 25 kilometra nga bregdeti i Durrësit. Kryeqyteti shqiptar gëzon një klimë mesdhetare, me dimër në përgjithësi të butë, megjithëse me shi, dhe verë të nxehtë e me diell. Prandaj nuk është e vështirë të kuptohet se, si në shumë qytete italiane të artit, periudhat më të mira për një vizitë janë muajt e pranverës dhe të fillimit të vjeshtës. Në stinët e ndërmjetme, në përgjithësi mund të shijoni ditë të bukura, me temperatura të këndshme për të qëndruar jashtë pa vuajtur nga vapa e zjarrtë e korrikut apo gushtit.

Është e qartë, nëse qëllimi juaj është të shkoni edhe në bregdet, çështja ndryshon. Në këtë rast duhet të keni parasysh se në muajt e verës ndihet më shumë prania e turizmit, po ashtu edhe vapa. Në veçanti, erërat që fryjnë nga Afrika mund të bëjnë që temperatura në qytet të arrijë deri në 43°C, siç ndodhi në verën e vitit 2023. Edhe pse kemi thënë se klima në Tiranë është përgjithësisht e butë dhe e këndshme, duhet të mbani mend se në dimër, mund të ketë ditë të ftohta për shkak të ardhjes së erërave nga Rusia.

Temperatura më e ulët e arritur ndonjëherë në qytet u regjistrua në janar të vitit 1968, kur në Tiranë pajisjet meteorologjike vendosën rekordin prej -10C°, temperatura dukshëm të ulëta për qytetin shqiptar. Në përgjithësi, edhe dhjetori, për shkak të reshjeve intensive, nuk është një nga muajt më të mirë për të zgjedhur për të vizituar Tiranën.

Të dhënat klimatike për Tiranën muaj pas muaji
Janari dhe shkurti janë muajt me klimën më të ashpër për Tiranën, edhe nëse temperaturat nuk janë aq të ulëta. Mesatarja është 7°C, me minimumin pak mbi 0°C dhe maksimalen deri në 13°C.
Megjithatë, në netët më të ftohta, temperatura mesatare është -5°C.

Janari është gjithashtu muaji më i errët, me më pak orë dritë në ditë, kështu që definitivisht nuk është muaji më i mirë i vitit për t’u nisur drejt Tiranës. Në mars, përgjithësisht i butë, temperatura mesatare qëndron në 17°C, me maksimum deri në 28°C në fund të muajit.
Minimumi më i ulët u regjistrua në vitin 2005, kur temperatura në Tiranë ra në -3°C gjatë natës. Prilli dhe maji janë padyshim muajt më të mirë për të vizituar kryeqytetin shqiptar. Temperatura mesatare është rreth 20°C, ndërsa minimalja ndalon në 3°C. Ditët janë dukshëm më të gjata dhe me shumë orë të ditës në dispozicion, ju mund të përfitoni nga vizita.

Lexo edhe :  Ligji i ri gjerman për shtetësinë, avokatja tregon risitë/ Ç’duhet të dinë shqiptarët

Për shembull, prilli dhe maji janë muajt idealë për t’u ngjitur në Kullën e Sahatit të Tiranës dhe për të admiruar pamjen panoramike të qytetit nga lart, duke qenë në gjendje të numëroni, me probabilitet më të madh, në një ditë të bukur me diell. Në këtë periudhë të vitit është veçanërisht e këndshme të zbulosh një nga lagjet më të bukura të qytetit, një simbol në një farë mënyre i rilindjes së tij pas viteve të vështira të shekullit të kaluar: ky është Blloku, plot bare, klube dhe restorante dhe shumë i pëlqyer nga të rinjtë.

Pikërisht, në këtë lagje ndodhet edhe Sky Toëer, një rrokaqiell, siç tregon edhe emri – nga ku mund të vëzhgoni qytetin nga lart dhe të shijoni një pije brenda barit të tij rrotullues. Megjithatë, në qershor, temperatura mund të jetë shumë e nxehtë për të vizituar Tiranën, të cilat mund të kalojnë edhe 30°C.

Korriku dhe gushti janë padyshim muajt më pak të këshillueshëm për të ecur në rrugët e kryeqytetit shqiptar, periudha është perfekte për të shkuar në bregdet.
Në kulmin e verës temperatura arrin lehtësisht mbi 40°C. Më mirë ta shtyni deri në fund të shtatorit, kur vapa do të jetë zbehur, por temperaturat do të mbeten të këndshme dhe orët e dritës do të jenë ende të mjaftueshme për të qëndruar jashtë deri në darkë.

Tetori përfaqëson gjithashtu një alternativë të vlefshme për ata që duan të zbulojnë Tiranën. Më pak turistë përreth, klima është ende e butë me temperatura mesatare 20°C dhe ende pak reshje. Nëntori dhe dhjetori janë muaj në të cilët mund të ndodhë një ditë e bukur, por duhet të kemi parasysh se shiu ndoshta do t’ju shoqërojë gjatë vizitës suaj. Temperaturat bien dhe gjatë natës ato madje fillojnë të afrohen afër 0°C.

Çfarë duhet të shihni në Tiranë në dimër
Nisur nga zgjedhja, do të ishte e preferueshme ta zbulonit Tiranën në një periudhë tjetër të vitit, por për ata që duan ose mund të udhëtojnë vetëm në ato muaj të vitit, kryeqyteti shqiptar ofron ende shumë mundësi. Midis tyre, sigurisht, muzetë e ndërtuar brenda bunkerëve të krijuar fillimisht për të mbrojtur veten në rast sulmesh bërthamore, si Bunk’Art 1 dhe Bunk’Art 2. E para, në pjesën verilindore të qytetit, është një ndërtesë e madhe me mbi 100 dhoma. Sot ajo mbledh dëshmi për historinë e ushtrisë shqiptare dhe jetën e ushtarëve të saj gjatë regjimit.

Bunk’Art2, nga ana tjetër, në qendër të Tiranës, i kushtohet krimeve të kryera nga komunistët ndaj shqiptarëve deri në vitin 1991. Një tjetër vend shumë interesant për t’u vizituar në një ditë të ftohtë dimri është Muzeu Kombëtar i Përgjimeve. Quhet edhe Shtëpia e Gjetheve për shkak të bimëve ngjitëse në fasadën e ndërtesës. Gjatë Luftës së Dytë Botërore u bë selia e Gestapos naziste, më pas vendi nga ku autoritetet komuniste kontrollonin jetën e shqiptarëve. Këtu do të gjeni pajisjet shqetësuese që përdoreshin për të spiunuar qytetarët./e.t

Të fundit

Profesori i shkencave politike: Atentati ndaj Trumpit do të ketë pasoja

Atentati ndaj kandidatit të pritur republikan për president të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, do të shkaktojë pasoja politike...

Rukola, arsyet pse duhet ta konsumoni

Rukola konsiderohet një nga ushqimet me më shumë vlera ushqyese që mund të hani. Rukola nuk ka qenë shumë e njohur për shqiptarët, gjë...

Kiara Tito poston foto me vjehrrën, komenti i Luit tërheq vëmendjen e të gjithëve

Prej ditësh familja Ejlli, Kiara, Lui dhe Luna, është duke shijuar pushimet në Turqi. Pjesë e tyre është bërë dhe nëna e Luizit. Çifti ka...

Francezja lind fëmijën në ambulancë në Korçë

Një franceze e martuar në Korçë ka lindur fëmijën e saj në ambulancë duke shkuar drejt martenitetit të këtij qyteti. Sipas mjekëve të martenitetit, 19...

Pas daljes nga BBV nuk flet më me çiftin?! Elvis Myrtaj tregon si qëndron e vërteta…

Ish-banori i Big Brother VIP, Elvis Myrtaj ka qenë së fundmi pjesë e panelit të Top Arena në Top Channel. Ai zbuloi të vërtetën e...

Lajme të tjera

Web TV