Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

 • melbet
 • megapari
 • megapari giriş
 • melbet
 • betrari giriş
 • onbahis giriş
 • A është i sigurt konsumimi i tepërt i ujit? Ja çfarë pasojash ka në organizëm

  113 563 lexime

  124,178FansaPëlqeje

  Uji është thelbësor për jetën. Ai përbën rreth 60% të trupit të njeriut dhe luan një rol vendimtar në funksione të ndryshme fiziologjike, duke përfshirë rregullimin e temperaturës, lubrifikimin e kyçeve dhe transportin e lëndëve ushqyese. Megjithatë, ndërsa qëndrimi i hidratuar është i rëndësishëm, konsumimi i sasive të tepërta të ujit mund të jetë i rrezikshëm dhe madje fatal. Kjo gjendje njihet si dehje uji ose hiponatremia.

  Çfarë është intoksikimi me ujë?

  Intoksikimi me ujë ndodh kur ekuilibri i elektroliteve në trup prishet nga marrja e shpejtë e një sasie të madhe uji. Veshkat, të cilat zakonisht filtrojnë lëngjet e tepërta, mund të përpunojnë vetëm një sasi të caktuar uji në orë. Kur tejkalohet ky prag, uji i tepërt hollon natriumin në qarkullimin e gjakut, duke çuar në një gjendje të njohur si hiponatremia.

  Roli i natriumit në trup

  Natriumi është një elektrolit thelbësor që ndihmon në rregullimin e ekuilibrit të ujit brenda dhe rreth qelizave, dhe është jetik për funksionin e muskujve dhe nervave. Në një gjendje normale, përqendrimi i natriumit në gjak mbahet brenda një intervali të ngushtë. Kur ky ekuilibër prishet nga marrja e tepërt e ujit, natriumi i holluar mund të shkaktojë fryrjen e qelizave, duke çuar në simptoma të ndryshme dhe komplikime potencialisht të rënda.

  Sasia e ujit që duhet të pihet

  Sasia e ujit që mund të shkaktojë “dehje” ndryshon në varësi të disa faktorëve, duke përfshirë madhësinë e një individi, moshën dhe shëndetin e përgjithshëm. Në përgjithësi, veshkat mund të nxjerrin rreth 0,8 deri në 1,0 litra ujë në orë. Konsumimi i ujit në një shkallë dukshëm më të lartë se kjo mund të mposhtë aftësinë e trupit për të mbajtur ekuilibrin elektrolit.

  Faktorët e rrezikut

  -Atletët e qëndrueshmërisë: Vrapuesit në distanca të gjata, çiklistët dhe triatletët që konsumojnë sasi të mëdha uji gjatë dhe pas ngjarjeve janë në një rrezik më të lartë.

  -Disa kushte mjekësore: Individët me probleme të veshkave ose ata që marrin medikamente që rrisin mbajtjen e ujit (të tilla si ilaçet anti-inflamatore jo-steroide ose disa antidepresivë) janë më të ndjeshëm.

  Lexo edhe :  Zbuloni kush janë frutat me pak sheqer që kanë ndikim pozitiv në shëndet

  -Faktorët psikologjikë: Kushtet si polidipsia psikogjenike, ku individët kanë një dëshirë të pakontrollueshme për të pirë ujë, mund të çojnë në konsum të tepruar.

  -Faktorët mjedisorë: Temperaturat e larta dhe kushtet e lagështa mund t’i shtyjnë individët të pinë më shumë ujë, duke çuar potencialisht në një marrje të tepërt.

  Shenjat e hershme të “dehjes” me ujë mund të jenë jo specifike dhe mund të përfshijnë:

  -Nauze dhe të vjella
  -Dhimbje koke
  -Konfuzion dhe çorientim
  -Ënjtje në duar, këmbë ose buzë
  -Simptoma të rënda

  Ndërsa gjendja përparon dhe nivelet e natriumit bien më tej, mund të shfaqen simptoma më të rënda:

  -Dobësi muskulore, ngërçe ose spazma
  -Konvulsionet
  -Pavetëdija
  -Koma
  -Vdekja, në raste ekstreme
  -Diagnoza

  Intoksikimi me ujë zakonisht diagnostikohet bazuar në një kombinim të simptomave, historisë mjekësore dhe testeve laboratorike. Testet e gjakut përdoren për të matur përqendrimin e natriumit dhe elektroliteve të tjera. Në rastet e hiponatremisë, nivelet e natriumit janë zakonisht nën 135 miliekuivalente për litër (mEq/L).

  -Trajtimi dhe Parandalimi
  -Mjekimi
  -Kujdes i menjëhershëm mjekësor: Rastet e rënda të dehjes nga uji kërkojnë kujdes urgjent mjekësor për të parandaluar komplikimet kërcënuese për jetën.

  -Kufizimi i lëngjeve: Pacientëve mund t’u këshillohet të kufizojnë marrjen e lëngjeve derisa nivelet e natriumit të normalizohen.

  -Zëvendësimi i elektroliteve: Administrimi intravenoz (IV) i solucioneve të kripura mund të ndihmojë në rivendosjen e ekuilibrit të elektroliteve në trup.

  -Medikamentet: Në disa raste, mund të përshkruhen medikamente që rrisin prodhimin e urinës ose korrigjojnë çekuilibrat e elektroliteve.

  Parandalimi

  -Njihni kufijtë tuaj: Jini të vetëdijshëm se sa ujë mund të përballojë trupi juaj, veçanërisht gjatë aktivitetit fizik.

  -Hidratim i ekuilibruar: Pini ujë me një ritëm të qëndrueshëm dhe merrni parasysh konsumimin e pijeve që përmbajnë elektrolite, si pijet sportive, gjatë ushtrimeve të zgjatura.

  -Dëgjoni trupin tuaj: Kushtojini vëmendje shenjave të mbihidrimit dhe ndaloni të pini ujë nëse filloni të ndiheni të fryrë ose të përzier.

  -Konsultohuni me një profesionist: Nëse keni kushte themelore shëndetësore ose merrni medikamente që ndikojnë në ekuilibrin e ujit, konsultohuni me një ofrues të kujdesit shëndetësor për këshilla të personalizuara. S.B

  Të fundit

  Dorëheqja e Biden dhe … ‘thonjtë’ e Berishës në ‘fytin’ e PD

  NGA Jakin Marena Presidenti amerikan Joe Biden dha të dielën në mbrëmje dorëheqjen nga kandidimi për një mandat të dytë...

  Sipas këtij studimi, turshitë reduktojnë stresin dhe përmirësojnë gjumin

  Dihet gjerësisht se dieta luan një rol të rëndësishëm në mirëqenien e përgjithshme. Një hulumtim i ri shkencor, i botuar në revistën “Molecular Psychiatry”...

  “Nuk ka siguri për familjen e tij”, Di Maria i mbyll derën rikthimit në Argjentinë

  Ka përfunduar një pjesë e telenovelës Di María. Presidenti i Rosario Central, Gonzalo Belloso, konfirmoi se lojtari argjentinas nuk do të kthehet në klubin...

  BBC: A mundet Kamala Harris të mposhtë Donald Trump? Çfarë thonë sondazhet

  Një faktor prapa vendimit të Presidentit Biden për të hequr dorë nga fushata e tij për rizgjedhje, thuhet se ishin të dhënat e tij...

  Kryeson Vjena për të 3-tin vit radhazi/ 10 qytetet më të mira për të jetuar

  Vjena është shpallur qyteti më i mirë në botë për të jetuar, për të tretin vit radhazi në vitin 2024 nga “The Economist”. Përveç Vjenës...

  Lajme të tjera

  Web TV