Rajoni

Koronavirusi mbërthen edhe Greqinë, shkon në pesë numri i të infektuarve

Koronavirusi është duke prekur një sërë vendesh, dhe shumë prej tyre janë fqinje me Shqipërinë. Përveç Italisë, edhe Greqia ka rënë në alarm. Kështu, ditën e sotme është shënuar rasti i pestë me koronavirus në shtetin grek. Sipas mediave greke, nga...

Taksa/ Vuçiç reagon kundër planit të Kurtit: Mbështetet nga BE-ja

Presidenti Aleksandar Vuçiç teksa ka folur ne edicionin e lajmeve të Radio Televizionit të Serbisë ka komentuar heqjen e taksës nga ana e Kosovës. Ai tha se kryeministri i Kosovës Albin Kurti heqjen e taksës e ka bërë në koordinim...

Maqedoni/ Dyshohet rasti i dytë i coronavirusit, Qeveria kërkon mbylljen e stadiumeve dhe shesheve

Në vendin fqinj, Maqedoninë e Veriut dyshohet për rastin e dytë të coronavirusit. Bëhet fjalë për shoferin e furgonit që ka transportuar gruan 50 vjeçare, e konfirmuar tashmë e infektuar me virusin e rrezikshëm. Shoferi është shtruar në spitalin e...

Maqedoni/ Për herë të parë një koalicion parazgjedhor shqiptaro-maqedonas

Lidhja socialdemokrate LSDM dhe Lëvizja BESA kanë zyrtarizuar marrëveshjen për pjesëmarrje të përbashkët në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të caktuara për 12 prill në Maqedoninë e Veriut. Zyrtarizimi i koalicionit parazgjedhor vjen pasi liderët e dy partive, Zoran Zaev dhe...

Greqi/Përplasja mes banorëve dhe policisë, plagosen 60 persona

Mbi 60 vetë janë plagosur, shumica e cilëve policë, në përleshjet me protestuesit në ishujt grekë, Lesbos dhe Kios. Banorët kundërshtojnë planet për ndërtimin e kampeve të reja për emigrantët. Nga ana e tij, kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, bëri thirrje...

Koronavirusi prek edhe Maqedoninë e Veriut, konfirmohet rasti i parë

Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Maqedoninë e Veriut. Lajmin e konfirmoi ministri maqedonas i Shëndetësisë Venko Filipçe Në një konferencë të jashtëzakonshme, Filipçe ka bërë të ditur se koronavirusi ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut. Bëhet fjalë për një...

“Goodbye BiH, welcome RS-exit”, vendet e Quintit kundërshtojnë ndarjen e Bosnjes

Me kërkesë të DW, Ministria e Jashtme gjermane jep një deklaratë të përbashkët të vendeve të Quintit për gjendjen në Bosnjë-Hercegovinë. SHBA, Britania e Madhe, Italia, Franca, Gjermania kërkojnë stabilitet në këtë vend. "Qeveria gjermane e mbështet një Bosnjë-Hercegovinë stabile...

Kroaci/Konfirmohet me Koronavirus një djalë i ri

Kroacia ka konfirmuar një person të prekur me Koronavirus. Bëhet fjalë për një djalë të ri që gjendet në klinikën e sëmundjeve infektive në Zagreb. Lajmin për të infektuarin me Koronavirus e ka konfirmuar vetë kryeministri kroat Andrej Plenkoviç, pas...

Infektohen dy serbë me Koronavirus

Dy serbë janë infektuar me Koronavirus. Të dyja rastet i ka konfirmuar ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç. Gjatë një interviste për Tanjug, ministri serb është shprehur se ministria e Punëve të Jashtme e Japonisë, e ka...

Kryeministri bullgar nën hetim për një skemë pastrimi parash në Barcelonë

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm Bullgar njoftoi të hënën se ka hapur një hetim për botimin e fundit në Gazetën e Katalonjës të informacionit për një çështje që tregonte rreth përfshirjes së supozuar të kryeministrit bullgar, Boiko Borisov, në...

Të fundit

Shpërthen vullkani në Spanjë, mijëra të evakuuar (Video)

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie Spanjolle ka shkatërruar shtëpitë dhe ka detyruar rreth 5,000 banorë...

E rëndë në Greqi/ E njohu në rrjetet sociale, e reja përdhunohet për 12 ditë rresht nga bullgari

Një ngjarje e rëndë ka tronditur vendin fqinj, Greqinë, pasi një vajzë e re është torturuar, është mbajtur peng dhe është përdhunuar për 12...

Shoferët “fluturonin” me 194 km/h, policia gjobit 3.456 drejtues (Video)

Policia Rrugore ka vijuar kontrollet për të ndëshkuar shoferët e parregullt. Vetëm gjatë fundjavës njoftohet se përgjatë fundjavës janë arrestuar në flagrancë 35 drejtues...

Stilet e jetesës që parashikojnë ‘plakje të suksesshme’

Ekziston një bashkim faktorësh që kontribuojnë në jetëgjatësinë dhe kërkimet vazhdojnë të identifikojnë më të rëndësishmet. Hulumtimi në këtë fushë është jetik: ai paraqet...

Thellohet tragjedia nga shpërthimi i bombolës në Velipojë/ Pas mamasë dhe dy vajzave ndërron jetë edhe 12-vjeçari

Enriko Gjoka 12 vjeç, e vetmja dritë shprese e mbetur për familjen Gjoka, nuk ia ka dalë t'i mbijetojë plagëve të marra nga shpërthimi...