Tërmeti trondit Italinë, banorët dalin të frikësuar në rrugë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një tërmet me magnitudë 4.8 të shkallës Rihter, sipas Institutit të Gjeologjisë dhe Vullkanologjisë të Italisë, ka ndodhur në orët e para të së hënës në veri të Italisë, në rajonin e Toskanës. Nuk ka ende raporte për dëme.

Transmetuesi shtetëror italian (RAI) raportoi se tërmeti ishte me qendër tre kilometra në jugperëndim të qytetit të Maranti, në verilindje të Firences. Ai u ndje si në Firence ashtu edhe në Emilia Romagna.

Në fakt, sipas Shërbimit Gjeologjik Amerikan (USGS), tërmeti ka qenë me magnitudë 5.1 ballë.

Lëkundjet kanë ndodhur në orën 5.10 të mëngjesit me orën lokale dhe sipas institutit italian ka pasur një thellësi fokale prej 8 kilometrash.

Një sizmolog italian komentoi në televizionin italian se duket se lëkundja me magnitudë 4.8 ka qenë tërmeti kryesor. Deri më tani, pasgoditja më e fortë ishte vetëm 2.8 ballë.

Një zyrtar lokal në Maradi tha se njerëzit dolën në rrugë të frikësuar, por nuk pati raportime për dëme të konsiderueshme ose lëndime. Megjithatë, ai shtoi se hetimet po vazhdojnë në këtë drejtim, veçanërisht në shkolla. Maranti është një qytet i vogël me 3140 banorë.

Nga rajoni i Emilia-Romagna, fqinjë me Toskanën, RAI thuhet se tërmeti ishte shumë i fortë dhe ngjalli kujtime të tërmetit vdekjeprurës të vitit 2012.

Të fundit

Arsenal shkatërron Lensin në “Emirates”, francezët të pafuqishëm përballë “Topçinjve”

Arsenali fiton me rezultat tenistik 6-0 ndaj Lensit në kuadër të xhiros së pestë në Ligën e Kampionëve në...

Champions League/ Napoli i pafuqishëm ndaj Real Madrid, Inter “ringjallet” ndaj Benficas

Inter ia del të shmangë humbjen në Lisbonë përballë Benficës edhe pse pjesën e parë e mbyllën me rezultatin 0-3. Zikaltërit reaguan në fraksionin...

Pengesa e Elon Musk për të qenë lider botëror, vetvetja

Nga BRIAN FUNG, CNN – Elon Musk është kthyer në një lojtar gjithnjë e më të rëndësishëm në çështjet globale. Themeluesi i SpaceX ka qenë...

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit, përfshirë babanë e tij Në një video prej më shumë se...

Kryevepra që u kthye në meme

“The Laughing Valier”, piktura e vitit 1624 është ekspozuar së fundmi në Galerinë Kombëtare të Londrës. “Kur hyra brenda dhe e pashë, mbeta i shtangur”,...

Lajme të tjera

Web TV