Kulturë

Motra e George Michael ndahet nga jeta saktësisht tre vite pas këngëtarit

Melanie Panayiotou ishte 55 vjeçe. Trupi iu gjet në apartamentin e saj në Londër nga motra e madhe, Yoda. Saktësisht tre vjet pas vdekjes së George Michael në ditën e Krishtlindjes 2016, një tjetër mort ka shkatërruar familjen e këngëtarit....

“Lear”, 55 artistë të artit pamor mblidhen në një ekspozitë

Edicioni i XXII i ekspozitës “Lear”, është çelur në qytetin e Beratit. Në këtë ekspozitë janë mbledhur 55 artistë, ku kanë prezantuar veprat e tyre në pikturë, skulpturë, vizatim dhe fotografi artistike. Në ekspozitën e çelur galerinë “Eduard Lear”, ishte...

Studimi: Arti bën që njerëzit të jetojnë më gjatë

Nëse pas një gripi, depresioni, ankthi apo stresi të madh shkoni tek mjeku, ai mund t’u rekomandojë të vizitoni një muze apo galeri arti. Kjo po ndodhë në disa vende perëndimore. Ndërsa në Skotlandë prej kohësh përshkruhet ecja në natyrë,...

EKSKLUZIVE/ Puna në Kinostudio, kur hipokritët qanin për Enver Hoxhën

INTERVISTA EKSKLUZIVE/ Flet regjisori i mirënjohur Kujtim Gjonaj, “Mjeshtër i Madh”: Puna në Kinostudio, si i realizova 150 filmat dokumentarë   Nga Leonard Veizi Ai është i ngopur deri në tej me titujt, dekorata plot shkëlqim ku janë stampuar gjithfarë figura emblematike,...

Shkrimtari i njohur i jep fund jetës në moshën 47-vjeçare

Ish-burri i Princeshës, Martha Louise, nga Norvegjia, Ari Behn, i ka dhënë fund jetës ditën e Krishtlindjeve në moshën 47-vjeçare. Nuk dihen akoma arsyet e kësaj vetëvrasje e cila të sjell në mendje vetëvrasjen e Stefan Zweig, ose shkrimtarit...

E njohim si “Pinokun”, ndërron jetë aktorja Eva Pëllumbi

Ka ndërruar jetë aktorja shqiptare Eva Pëllumbi. Për publikun vendas, Pëllumbi është e njohur për disa rolet në filmat si: “Vajza me kordele të kuqe”, “Ëndërr për karrige” apo edhe “Kapedani”. “Unë u futa në Kinostudio dhe kam punuar, ishte...

Edmond Budina: Teatrin Kombëtar do ta mbrojmë me thonj e dhëmbë

Edmond Budina, aktor dhe regjisor, pas 23 vitesh jete pune në Itali kthehet në Tiranë për të mbrojtur Teatrin Kombëtar në protestën më jetëgjatë të 30 vjeçarit. “Për Teatrin kam ardhur se aty kam lindur në njëfarë kuptimi, aty jam...

“Grand Gala Vjeneze” mbyll sezonin e Teatrit të Operas

“Le të vallëzojmë”, kjo është dhe shfaqja e fundit e artistëve të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, për këtë vit. Koreografi Renato Zanella sjell grand galanë vjeneze nën dirigjimin e Ernst Theis në bashkëpunim me Ambasadën e Austrisë....

Angelo Masaffra mesazh të fortë: Krishtlindja të sjellë ndryshime!

Arqipeshkvi i dioqezës Shkodër-Pult monsinjor Angelo Masafra uron shqiptarët. Në mesazhin e tij ai prek shumë plagë të shoqërisë shqiptare që nga largimi i të rinjve, tek ‘mendësia mafioze e shitblerjes së favoreve’, korrupsioni e inati ndaj institucioneve dhe...

Restaurohet flamuri i Kongresit të Lushnjës, gati për 100-vjetor

Flamuri i Kongresit të Lushnjes pritet të jetë gati për ekspozim në 100-vjetorin e Kongresit të Lushnjës. Frederik Stamati që njihet dhe si një nga mjeshtrit e paktë të restaurimeve, po punon prej disa muajsh për restaurimin e këtij flamuri. Kongresi...

Të fundit

110 – vjet ekonomi shqiptare – përballja me sfidat e zhvillimit ekonomiko-social

Nga Anastas Angjeli, Adrian Civici Ekonomia shqiptare në periudhën para shpalljes së pavarësisë deri në luftën e II-të botërore Struktura ekonomike...

“E pritën derisa erdhi dhe…”/ Zbardhen detaje nga vrasja e shqiptarit në Gjermani

Një shqiptar është qëlluar për vdekje mbrëmjen e djeshme në Krefeld Gjermani. 42-vjeçari shqiptar është qëlluar katër herë nga dy persona, ndërsa ka humbur jetën...

Vendimi për liberalizimin e vizave për Kosovën, ja çfarë pritet të ndodhë

Miratimi i vendimit për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet të jetë të mërkurën në rend dite në takimin e ambasadorëve të BE-së, në...

Ariu ka hyrë në Bulevard, çfarë bën shteti?!

Nga Frrok Çupi Hamendje, hamendje, hamendje pa fund..., çfarë do të ndodhë në 6 dhjetor. Data 6 është projektuar si më e mira në historinë...

Zgjedhjet lokale/ Berisha pa para, lekët e fushatës i merr PS, fondet i merr Basha

Partia Demokratike e drejtuar nga Sali Berisha nuk do të marrë asnjë para nga fundet publike. Zgjedhjet e e 2019 kanë nxjerrë jashtë loje...