“Provokimi” i Pavlopoulos: Shteti grek mbështet helenizimin e Shqipërisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos  deklaroi sot se shteti i tij mbështet kauzën për helenizmin e Shqipërisë.

“Shteti Grek është i gatshëm të mbështesë çdo veprim drejt prosperitetit duke dhënë një mbështetje të përgjithshme për helenizmin e Shqipërisë. Ide të cilën do vazhdojë që ta mbështes pa diskutim edhe në të ardhmen”, theksoi presidenti grek.

Fjalimi i presidentit grek u dërgua në Ambasadën Greke në Tiranë, për 29-vjetorin e krijimit të “DEEMEM-OMONIA”. Ky falim do të lexohet në Tiranë nga ambasadorja greke, Sofia Filippidou.

“Me kalimin e viteve, OMONIA, shpesh në kushte jashtëzakonisht të pafavorshme, ka qenë në gjendje të përfaqësojë në mënyrë të duhur helenizmin e Shqipërisë, duke luftuar për mbrojtjen e të drejtave të tyre të patjetërsueshme themelore”, theksoi Pavlopoulos .

Në të njëjtën kohë, presidenti grek thekson se mbrojtja e të drejtave të pakicave dhe pronave të minoritetit grek është një pjesë integrale e kushteve që vetë BE ka vendosur në Shqipëri në lidhje me kursin e saj evropian.”

Njëkohësisht,  Pavlopoulos  thekson se “Greqia po shikon nga afër çështjen dhe do të ndërmarrë hapat e duhur për të mbrojtur të drejtat e anëtarëve të minoritetit grek “.

Burimi: Protothema.gr   Përshatati: Fjala.al

Të fundit

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në...

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha sot se vendet perëndimore do të paguajnë për mbylljen e përkohshme të konsullatës së tyre në Stamboll javën e kaluar...

Myrto Uzuni i pandalshëm me Granadën në LaLiga, kryeson bindshëm listën e golashënuesve

Sulmuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni, vazhdon të dhurojë spektakël me Granada-n. Bomberi kuqezi e gjeti përsëri rrugën e rrjetës në ndeshjen që ekipi i tij...

Presidenti Biden mban më 7 shkurt fjalimin mbi gjendjen e vendit

Presidenti Joe Biden pritet të mbajë të martën në Kongres fjalimin e dytë të përvitshëm mbi gjendjen e kombit. Por a do të jetë...

Qeveria e Serbisë në komunikatën zyrtare e pranon Kosovën Republikë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ditë më parë raportoi në Parlamentin e Serbisë, për planin franko-gjerman dhe bisedimet me Kosovën. Vuçiç, në përfundim të seancës së...

Lajme të tjera

Web TV