Monedha Bitkoin pëson një rritje të frikshme, shkak koronavirusi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Bitkoin  është monedha e parë dixhitale e decentralizuar, pasi sistemi funksionon pa një bankë qendrore ose një administrator të vetëm. Duhet të kujtojmë se Bitkoin është një kriptovalutë dhe një sistem pagese në mbarë botën.

Çmimi i një bitkoini (XBT) tashmë ka arritur në 9,300 dollarë. Bitkoin është rritur gati 10% këtë javë dhe ka fituar 30% më shumë vlerë që nga fundi i vitit 2019. Ishte fillimi më i mirë i vitit për bitkoinin që nga 2012.

Shqetësimet për përhapjen e shpejtë të koronavirusit është një faktor që rriti bitkoinin, por nuk është i vetmi faktor që ndihmon për të shtyrë më lart bitkoinin.

“Kjo rritje e bitkoinit mund t’i atribuohet paqartësive ekonomike në vazhdim,” tha Shaun Djie, CEO i kompanisë dixhitale të markave Digix në komentet e dërguara në CNN Business.

Djie përmendi shqetësimet e vazhdueshme në lidhje me marrëdhëniet tregtare SHBA-Kinë, shqetësimet e Brexit dhe tensionin politik midis Japonisë dhe Koresë së Jugut, si faktorë që kanë rritur çmimet e bitcoin. Por koronavirusi është dukshëm katalizatori më i madh kohët e fundit.

“Rritja e çmimit të bitkoin lidhet me shpërthimin e vazhdueshëm të koronavirusit,” tha Djie.

Në këtë kuptim, ky trend rritës i bitkoin është i ngjashëm me atë të arit. /Fjala.al

Të fundit

Disiplina e re që transformon fosilet në robotë për të studiuar evolucionin e tyre

Një organizëm i lashtë fosile detare, i cili daton 450 milionë vjet më parë, është kthyer në jetë në...

Sot seanca në GJKKO për betimin e Fredi Belerit,e pranishme dhe ambasadorja greke

Në Gjykatën e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar zhvillohet sot seanca për Fredi Belerin, kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, i cili kërkon...

Komisioni i Displinës/ Ndalohet hyrja e 14 tifozëve në stadiume pas dhunës në derbi

Pas akteve të dhunës që shoqëruan derbin Tirana-Partizani, e vlefshme për javën e 15-të të kampionatit “Abissnet Superiore”, Komisioni i Disiplinës dhe Etikës ka...

Përveç dietave dhe aktivitetit fizik, këto ushqime ju ndihmojnë në djegien e dhjamit

Humbja e dhjamit ndodh vetëm kur digjni më shumë kalori sesa merrni, duke e detyruar trupin tuaj të shfrytëzojë rezervat për më shumë energji. Mirëpo...

Romeo Veshaj në Big Brother? Donaldi zbulon të vërtetën: Ja çdo bëjë ai në janar

Është përfolur gjatë se do të marrë pjesë në Big Brother VIP 3, por a do të jetë vërtetë Romeo Veshaj në këtë sezon...

Lajme të tjera

Web TV