Vdekja e Andon Mëhillajt, ministrja Gjonaj jep shpjegime

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka folur për vdekjen e Andon Mëhillajt i dënuar me burgim të përjetshëm, në burgun e Peqinit.

Gjonaj u shpreh se situata është e rëndë dhe se do të verifikohet.

Është një situatë që nuk më vjen mirë që ka ndodhur se kemi të bëjmë me humbjen e  një jete të njeriut. Është një rast që po verifikohet dhe presim rezultatet. Përgjigjen finale ta japë Prokuroria”, tha ajo në “Mbrëmje në Abc”

E pyetur për pretendimet e familjarëve dhe të avokatit se Mëhillajt nuk iu dha ndihma mjekësore, pasi në burg  nuk ishte mjekë për shkak të shkarkimit të pak javëve më parë, ajo tha se në burg kishte mjek që shërbente me kohë të pjesshme.

Në të gjitha rastet kur ka shkarkime, apo dorëheqje ato zëvendësohen nëpërmjet komandimeve të ndryshme. Edhe në rastin e Peqinit është një “jek part time”. Nuk rezulton të ketë mungesë. Prandaj ky nuk është një argument që mund të qëndrojë. Por unë nuk do doja të flisja përpara”, tha ministrja.

Të fundit

Bashës nuk i del inati me kthimin e Berishës në PD: “Pazar për Xhaçkën”

Shpëtimi i mandatit të Olta Xhaçkës nga Kuvendi, në leximin politik të Lulzim Bashës është një pazar tjetër mes...

Çfarë po sjell era Bardhi për PD-në e Rithemelimit

Po ajo mënyrë funksionimi: E paqartë, e pa vendosur, e dyzuar dhe pa ide. Rithemelimi nën drejtimin e Gazmend Bardhit si numri dy, nuk...

Parashikimi i motit 15 Prill 2024, si do të ndryshojnë temperaturat

Vendi ynë, do të vijojë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që moti i kthjellët dhe i ngrohtë të jenë dominant. Kjo...

Shqipëria, e gjashta për vdekjet më të larta nga aksidentet rrugore në Europë

Ndonëse kanë ardhur në ulje, vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri mbeten ndër më të lartat në Europë. Sipas INSTAT, në vitin 2022, 164 persona...

Lajme të tjera

Web TV