Studim/ Burrat që ngasin makina luksoze janë më të papërgjegjshëm në timon

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gazeta e Psikologjisë Kombëtare ka bërë një studim të ri, i cili ka përfshirë rreth 1.892 pronarë të makinave luksoze. Studimi doli në përfundimin se pronarët e makinave luksoze janë të papaërgjegjshëm në timon.

Ideja e studimit ishte e Jan-Eric i cili analizoi llojet e personaliteteve të atyre që merrnin pjesë në studim. Ai tha se drejtuesit e mjeteve luksoze nuk u japin përparësi këmbësorëve dhe në përgjithësi ngasin pa kujdes dhe shumë shpejt.

Lönnqvist, një profesor i psikologjisë sociale në Universitetin e Helsinkit, në vend të kësaj pyeti se çfarë lloje njerëzish zotërojnë këto makina. Sigurisht, ai zbuloi se burrat më pak bashkëpunues, më pak të sjellshëm dhe më pak të vëmendshëm shpesh drejtojnë makina me status të lartë. “Të njëjtat tipare shpjegojnë pse njerëz të tillë shkelin rregullat e trakut më shpesh se të tjerët,” thotë Lönnqvist.

Studimi zbuloi gjithashtu se ka burra dhe gra të ndërgjegjshëm, të cilët janë njerëz të organizuar, ambiciozë, të respektueshëm dhe shpesh me performancë të lartë. Janë gjithashtu pronarë të shpeshtë të makinave me status të lartë, për të cilin Lönnqvist thotë se ka të ngjarë të reflektojë një vlerësim për cilësitë e treguara dhe një nxitje për të paraqitur një imazh të besueshmërisë së stilit të lartë.


Të fundit

Policia njoftim zyrtar për operacionin anti-drogë në Korçë: U arrestuan katër persona, sekuestrohet 114 kg kanabis (Emrat)

Policia ka dhënë informacion zyrtar në lidhje me operacionin anti-drogë të zhvilluar mbrëmjen e djeshme në Korçë. Në pranga kanë...

Ndahet nga jeta në moshën 70-vjeçare autori dhe regjisori i njohur Vladimir Kasaj

Autori dhe regjisori i shumë filmave artistikë, Vladimir Kasaj, ka ndërruar jetë në moshën 70-vjeçare. Lindi ne Tirane me 12 tetor 1950. Dashuria e tij...

Qesharake në Turqi, gjyqtari mbyll ndeshjen para kohe dhe kujtohet pas 10 minutash (Video)

Një episod vërtet i veçantë ka ndodhur në Turqi që aktualisht po bën xhiron e botës. Këtë herë protagonist nuk kanë qenë as tifozët...

Operacioni anti-drogë në Korçë/ Autorët tentuan të kalonin kufirin, arrestohet avokati i përfshirë (Emri)

Detaje të reja janë zbardhur për drogën e kapur në juglindje të vendit që kishte destinacion Greqinë. Mësohet se dy mjete janë kapur në doganën...

Rama publikon pamjet: Kartolinë vjeshte nga Puka e Rilindur Turistike (Video)

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur këtë të diel të publikojë një video nga qyteti i Pukës. Përmes një postimi në “Facebook”, Rama iu uroi ndjekësve...

Lajme të tjera

Web TV