test

Në këtë vend burrat ia japin pagën grave…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gratë në Japoni janë ato që menaxhojnë financat e familjes, mbajnë buxhetin dhe paguajnë të gjitha shpenzimet. Në thelb, kjo është një traditë e lashtë. Punonjësit japonezë me rrogë punojnë orë pafund çdo ditë dhe marrin mesatarisht vetëm 37,873 jen çdo muaj për shpenzimet e tyre ditore.

Në të kundërt, gratë kontrollojnë 74% të shpenzimeve të familjes japoneze dhe kjo përfshin çiftet me fëmijë të vegjël, sipas hulumtimit të Softbrain Field. Edhe në rastet kur një grua punon me kohë të plotë, ajo është ende përgjegjëse për financat e shtëpisë.

Në shumë familje në Japoni, gruaja jo vetëm që kontrollon financat e familjes, por shpesh përpiqet të mbajë disa rezerva parash. Këto aksione njihen me emrin “Hesokuri”. Në shumicën e rasteve, ‘Hesokuri’ ndërtohet me kalimin e viteve nga kursimet e vogla të lënë mënjanë./O.S

Të fundit

Zbulohet emri? Erjola i nxjerr ‘sekretin’ Merit: Natën dëgjoj zhurma në shtëpinë tënde…

Dy ish-banoret e “Big Brother VIP3”, Erjola Doçi dhe Meri Shehu, kanë zbuluar se janë komshie. Gjatë puntatës së...

Greqia kërcënon Maqedoninë e Veriut: Do të ketë probleme në NATO dhe BE

Greqia ka kërcënuar Maqedoninë e Veriut pas tensioneve për përdorimin e termit “Maqedoni”. Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka dhënë një intervistë për mediat greke,...

Nesër protesta para Bashkisë së Tiranës/ Rrugët që do të bllokohen

Për protestën para Bashkisë së Tiranës që do të zhvillohet paraditen e së premtes, Policia e Shtetit njofton se do të ketë bllokim të përkohshëm...

Begaj takim me përfaqësuesit e Diasporës shqiptare në Gjermani: I keni dyert hapur!

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj zhvilloi këtë të enjte në Berlin një takim me përfaqësues të Diasporës shqiptare në Gjermani. Figura të suksesshme...

Klaus Gjasula 6 muajsh e 18 ditë dhe Klaus Gjasula 34 vjeç, 6 muaj e 5 ditë

Nga ROLAND QAFOKU Në minutën e 72-të u fut në fushë si zëvendësues; Në minutën e 76-të shënoi autogol; Në minutën e 95-të shënoi gol;...

Lajme të tjera

Web TV