Burrat apo gratë? ja kush gënjen më mirë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gratë japin dorëheqjen: Pinocchio është mashkull. Ai gënjen gjithnjë e më mirë, dhe ndoshta gënjen më saktë sepse mund ta bëjë më mirë. Shkurtimisht, midis shumë dallimeve që hulumtimi nxjerr në pah midis sjelljes së burrave dhe grave, ekziston edhe ajo që ka të bëjë me çështjen e gënjeshtrës. 

Që burrat janë më pak të sinqertë se gratë, del nga një studim që Universiteti i Mastrihtit (Holandë) kreu për të kuptuar sjelljen e atyre që e konsiderojnë veten gënjeshtarë ekspertë. Në hulumtim, 194 burra dhe gra iu përgjigjën një pyetësori se sa gënjeshtra kishin thënë në 24 orët e fundit, çfarë lloji, kujt dhe çfarë strategjish kishin adoptuar.

GËNJESHTRA ATY-KËTU. Rezultatet treguan se burrat kishin më shumë se dy herë më shumë gjasa se gratë ta konsideronin veten gënjeshtarë ekspertë. Jo vetëm kaq: duke analizuar përgjigjet, studiuesit zbuluan se meshkujt ishin shumë më të mirë në gënjeshtra, duke krijuar histori të besueshme brenda të cilave futën gënjeshtrat.

ULENI SHIKIMIN . Për më tepër, meshkujt kanë kontroll më të mirë të trupit kur thonë gënjeshtra: për shembull, ata nuk i shmangen shikimit të bashkëbiseduesit ose janë në gjendje ta mbajnë trupin të relaksuar. Këto elemente, shpjegon studimi, forcojnë besueshmërinë e gënjeshtrës së thënë.

Megjithatë, në shumicën e rasteve, këto nuk janë gënjeshtra të mëdha, por lëshime dhe ekzagjerime që u thuhen kolegëve, miqve apo partnerëve, veçanërisht gjatë takimeve kokë më kokë . Dhe në çdo rast, ka edhe studime që sugjerojnë truke të thjeshta për të provuar të demaskoni gënjeshtarin në detyrë. Ose gënjeshtari.Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Gazetari i...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Kur do të vijnë emigrantët e parë nga Italia? Ja si përgjigjet Rama

Në një intervistë për një emision televiziv ai thotë se Shqipëria ka bërë pjesën e saj për t’u treguar e gatshme të presë këta...

‘Sufllaqe nga qielli nuk bien më’/ Meta: Kush ka mendim ndryshe le të ngjitet në paralele

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një takim me strukturat drejtuese në Tiranë deklaroi se partia ka hyrë në një fazë të...

Spektakël i garantuar në derbin e Londrës, formacionet zyrtare të sfidës Arsenal-Chelsea

Arsenal-Chelsea premtojnë spektakël në ndeshjen e prapambetur nga java e 29-të e Premier League. Derbi i Londrës nis në orën 21:00 në “Emirates Stadium”. Ndërsa jemi...

Lajme të tjera

Web TV