Çfarë ndodhi në München?

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

 Nga Enver Robelli

Burime diplomatike që e përcollën “debatin” mes Kurtit, Vuçiçit, Thaçit, Ramës dhe të tjerëve të pranishëm në Konferencën e Sigurisë në München kështu e përshkruajnë atmosferën:

“Presidenti serb ishte tepër agresiv kundër Albin Kurtit. Kryeministri i Kosovës ishte i artikuluar, konstruktiv, i prezantoi argumentet e tij për dialogun dhe reformën. Larg më i miri. Vuçiçi (dhe, për të qenë i sinqertë, edhe Rama) patën çehre agresive”.

Agresiviteti i Vuçiçit në München është shenjë paniku dhe inferioriteti. Por edhe pjesë e shout të tij prej aktori. Ende pa mbaruar “debati” në München “gazetat” e Vuçiçit si “Informer” dhe “Kurir” (të cilat, në fakt, janë thertore me shkronja) nisën fushatën në stilin: “Vuçiçi ia mbylli gojën Kurtit”.

Sa i përket atmosferës së “debatit” në München: duket sikur ekziston një aleancë e heshtur mes kryetarit serb, presidentit të Kosovës dhe kryeministrit të Shqipërisë. Këtë përshtypje e kanë diplomatët që i njohin që të tre. Aleanca lidhet me betejën e tyre për të ruajtur pushtetin dhe me frikën se mund t’u rrezikohet pushteti. Po ra njëri, të tjerët mund të shkojnë pas tij. Herët apo vonë.

Zgjedhjet në Kosovë më 6 tetor kanë qenë sinjal edhe ndaj rajonit: ndryshimet mund të ndodhin kur do shoqëria. Rrjedhimisht, sivjet autokratët e Ballkanit më shumë energji do të investojnë në rrëzimin e qeverisë së Kosovës se sa në zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

 

 

Të fundit

Balla takim me banorët në Stravaj: Mandati i ri nevojitet për të transformuar Shqipërinë

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Elbasanit Taulant Balla zhvilloi një takim me banorët e fshatit Stravaj...

E reja nga Kamza denoncon dhunën e tmerrshme të bashkëshortit: Më goditi me grushta në kokë derisa më ra të fikët

Ajo refuzoi që t’u bindej urdhërave të tij. Por urdhëri i tij nuk ishte një kërkesë normale, në një familje normale dhe për një...

Mund të sjellë ndryshimin historik/ Ilaçi i ri për trajtimin e tumorit të trurit

Dy persona me kancer të avancuar të trurit i janë përgjigjur mirë një prove të vogël të një kombinimi eksperimental të ilaçeve kimioterapike dhe...

Të gjitha gratë e Princit Philip, 63 herë shkoi drejt divorcit me Mbretëreshën

Mbretëresha Elizabeth II ka shkuar në prag të divorcit nga burri i saj Philip, Duka i Edinburgut, plot 63 herë. Por nëse asaj do...

Ish-partnerja e Meriton Mjekiqit i çjerr maskën moderatorit: Nuk e ka takuar kurrë djalin tonë live, më kërcënon të mbyll gojën!

Moderatori i emisionit më të ndjekur të momentit në Kosovë, “Gjoni Black”, Meriton Mjekiqi, ditë më parë ishte i ftuar në emisionin “NIN”, ku...

Lajme të tjera

Web TV