“Komunizmi, mëkat kombëtar”, Basha: Të gjejmë forcën dhe të pendohemi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

29 vite pas rrëzimit të shtatores së diktatorit Enver Hoxha në Tiranë, në Teatrin Kombëtar u organizua një aktivitet për të përkujtuar këtë ngjarje. I pranishëm në aktivitet, Lulzim Basha, kryetar i Partisë Demokratike, e konsideroi komunizimin një mëkat dhe padrejtësi kombëtare që shqiptarët ia bënë njëri-tjetrit.

Kryeopozitari Basha e konsideroi të domosdoshme një ndjesë të sinqertë dhe pendesë për mëkatet kombëtare, pasi në këtë mënyrë mund të gjejmë forcën për të realizuar ëndrrën e papërfunduar, Shqipërinë si gjithë Evropa.

“Pas lëvizjes së dhjetorit, për 2 muaj, natë pas nate, ditë pas dite, pasiguria dhe pezmi po na pushtonte, kur dukej se pak ose aspak po lëvizte. A ka kombi një shpirt? A ka populli një shpirt? A ka masa një shpirt? Po, ka shpirtin e më të guximshmit mes nesh. Ka shpirtin e më kurajozit mes nesh. Ka shpirtin e atij që shpresën e vet e ndez për të gjithë Shqipërinë, për të gjithë shoqërinë, për të gjithë kombin dhe bën që të ndizet në çdo zemër forca dhe kurajo që di të shkallmojë edhe forcën më të pathyeshme të diktaturës si 29 vite më parë. E çfarë është kjo para të cilës gjendemi sot, përveçse përmasa e papaguar e mëkatit tonë kombëtar. E mosreflektimit tonë deri në fund për padrejtësisë që përjetuam dhe që ushtruam ndaj bashkëqytetarëve tanë. Për faktin që shkelëm dhe përdhosëm krenarinë e tjetrit paditur se kështu do të përdhosnim edhe tonën. Mungesën e ndjesës së sinqertë për ata që sakrifikuan, burra dhe gra kurajoz, disidentë politikë, priftërinj dhe hoxhallarë, intelektualë dhe artistë. Por kur nuk është vonë të kërkojmë ndjesë dhe të pendohemi për mëkatet tona personale, për mëkatet tona kombëtare dhe t’i kërkojmë Zotit të na japi forcë dhe t’i tejkalojmë së bashku si komb i virtytit dhe i vlerave me këtë provë të qëndresës së vlerave, përqafojmë edhe ne atë destin që Perëndia na ka vënë përpara syve, destinin e vetëm të shqiptarëve: Shqipëria si Evropa”, u shpreh Lulzim Basha.

Lexo edhe :  Zgjedhjet/ Elbasani, Vora, dhe Kamza, votim dhe numërim elektronik

Nga hapësira e Teatrit Kombëtar, Basha u shpreh në fund të fjalimit: “Le të betohemi së bashku se shpirtat tanë do të jenë bashkë deri në realizmin e qëllimit më fisnik që një komb mund të ketë, të sigurojë liri dhe dinjitet për fëmijët tanë.”


Të fundit

Reagimi i Kate Middleton kur iu kërkua të bënte një “selfie” po bëhet viral

Të martën, Princesha e Uellsit, 41 vjeçe, udhëtoi në qytetin verior anglez të Leeds për të folur me vendasit...

Porti i ri Tregtar në Porto Romano, Balluku: Investim strategjik për Shqipërinë

Zëvendëskryeministrja Belinda Balluku zhvilloi një takim sot me përfaqësues nga një serë kompanish dhe institucionesh financiare ndërkombëtare, të interesuara për ndërtimin e portit tregtar...

COVID-19, MSH: 10 raste të reja me koronavirus, asnjë viktimë në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj...

Porti tregtar në Porto Romano, Rama: Projekt strategjik për vendin

“Një projekt strategjik për vendin por edhe rajonin e Europës juglindore” – kështu e konsideroi kreu i qeverisë Edi Rama, projektin për ndërtimin e...

Nedim Bajrami prezantohet tek Sassuolo, trajneri gati të ndryshojë skemën për të

Nedim Bajrami është futbollisti më i ri i Sassuolo. Mesfushori shqiptar është transferuar orët e fundit të merkatos së janarit në klubin emilian për...

Lajme të tjera

Web TV