Aleksandër Meksi: Ja për çfarë u dënua Nexhmije Hoxha dhe të tjerët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në opinionin publik më së shumti njihet si “Gjyqi i kafeve”. Procesi penal për Nexhmije Hoxhën u hap në Tiranë më 8 janar 1993. Gjyqet ndaj Ramiz Alisë, Nexhmije Hoxhës dhe gjithë ish-udhëheqjes së lartë komuniste që kishte sunduar vendin për afro gjysmë shekulli mbartnin measazhe dhe nëntekste të pazbërthyera plotësisht.

Ish kryeministri Aleksandër Meksi thotë se Nexhmije Hoxha dhe pjesa tjetër e zyrtarëve të lartë të Partisë së Punës, që u çuan në bankën e të akuzuarve, u dënuan për genocid, për internime, për burgime, për vrasje në kufi.

Në një intervistë të gjatë dhënë gazetarit Leonard Veizi dhe publikuar në “Tema Tv” më 12 dhjetor  2014 por dhe në gazetat “Tema”, “ResPublica”, “Dita” e “Panorama”, Aleksandër Meksi thotë: “Nexhmije Hoxha  nuk kishte funksion zyrtar prandaj u gjetën shpërdorimet ose një formë jo e rregullt… Për fat  të keq, po të lexosh, = edhe ju gazetarët kur shkruani për arrestimet e asaj kohe mund t’i gjeni te gazeta “Minerva” online, – se përse janë dënuar ata. Janë dënuar për genocid, për internime, për burgime, për vrasje në kufi ,dhe një pjesë e ministrave të Brendshëm, edhe për prishjen e dosjeve.  Pra mendoj se është e domosdoshme që opinioni publik të informohet, që t’i thuhet e vërteta dhe këto të vërteta të dokumentohen”.

Pyetjes së gazetarit Leonard Veizi se: “Nomenklatura komuniste, në fakt e arriti qëllimin dënimi i përfaqësuesve të saj?”, ish kryeministri Meksi do t’i përgjigjej shkurt: “Nuk ka qëllim, pasi dënimi është dhënie e drejtësisë”.

Të fundit

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha sot se vendet perëndimore do të paguajnë për mbylljen e përkohshme të konsullatës së tyre...

Myrto Uzuni i pandalshëm me Granadën në LaLiga, kryeson bindshëm listën e golashënuesve

Sulmuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni, vazhdon të dhurojë spektakël me Granada-n. Bomberi kuqezi e gjeti përsëri rrugën e rrjetës në ndeshjen që ekipi i tij...

Presidenti Biden mban më 7 shkurt fjalimin mbi gjendjen e vendit

Presidenti Joe Biden pritet të mbajë të martën në Kongres fjalimin e dytë të përvitshëm mbi gjendjen e kombit. Por a do të jetë...

Qeveria e Serbisë në komunikatën zyrtare e pranon Kosovën Republikë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ditë më parë raportoi në Parlamentin e Serbisë, për planin franko-gjerman dhe bisedimet me Kosovën. Vuçiç, në përfundim të seancës së...

Shtetet e fuqishme botërore bien pre e hakerave, mes tyre dhe Italia

Një “sulm masiv” kibernetik duke përdorur virusin ‘ransoware’, u zbulua sot nga ekipi i mbrojtjes së sigurisë kompjuterike në Itali, të Agjencisë Kombëtare të...

Lajme të tjera

Web TV