8 Marsi/ Gratë në Fier protestojnë nesër ndaj dhunës dhe barazisë gjinore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Me rastin e 8 marsit, ku në gjithë vendin kjo datë festohet nga gratë, nënat dhe vajzat, Fieri ka zgjedhur të protestojë kundër dhunës dhe cenimit të barazisë gjinore.

Kështu, gratë e këtij qyteti  do të apelojnë për barazi gjinore nën moton “8 Mars 2020 – Jepi Zë, Zërit Tënd”.

Ato do të kërkojnë politika konkrete në mbrojtje të grave dhe forcimit ekonomik të familjes. Ndërsa do të  nënshkruajnë një deklaratë me kërkesa dhe do të vazhdohet me punimet në Takimin Rajonal të PKG 8 Mars 2020, me praninë e deputetëve, anëtare të Platformës nga gjithë vendi. Aty do të jenë prezente gra të partive politike dhe si dhe rganizatave të shoqërisë civile. Takimi i 8 Marsit do të jetë një forum i përbashkët me diskutimet mbi ndryshimet e kërkuara për barazinë gjinore gjatë reformës zgjedhore.

Deklarata e përbashkët e grave: Drejtuar Kuvendit te Shqiperise, partive politike dhe shoqerise civile, kujdo qe ka potencialin ne permbushjen e kerkesave tona
Të nderuar zonja dhe zotërinj, në këtë 8 Mars, në Ditën Ndërkombëtare për të Drejtat e Grave, rikthejmë në qendër të vëmendjes emergjencën për përpjekje konkrete për Rritjen e pjesëmarrjes së grave në jetën publike dhe politike.
Ne rrjeti i grave Platforma Kombetare për Gratë, me një kontribut vullnetar prej 13 vitesh dhe të mbështetura në rritjen e kapaciteteve nga OSCE, ju ftojmë në përpjekje të përbashkëta për përfundimin e Reformës zgjedhore duke përfshirë Edhe agazhimin e grupit të grave parlamentare.
Edhe sot në Ditën Ndërkombëtare të Grave, nejemi të vetëdijshme për përparimet e arritura por edhe për faktin se sterotipet gjinore janë shumë të forta dhe të përhapura në shoqërinë shqiptare, si dhe pabarazia është e dukshme në sferën sociale dhe në atë politike, ndaj u bëjmë thirrje të gjithë përfaqësuesve lokalë, partiakë ose jo, të gjithë zyrtarëve të zgjedhur, të gjithë anëtarëve të Këshillave bashkiakë, të gjitha institucioneve shtetërore, si dhe strukturave publike në Shqipëri:
#/ Të zbatojnë me rreptësisht dispozitat ligjore mbi barazinë gjinore , vecanërisht kuotën gjinore prej 30% deri në përmirësimin e saj në 50%.

Lexo edhe :  Digjet plotësisht banesa në Fier, shkak dyshohet të jete soba e drurëve

#Demokratizim te forumeve partiake permes vetingut perpara kandidimit

#Lista te hapura dhe 50% te njejtes gjini edhe per zgjedhjet Parlamentare

#Largimin nga administrata zgjedhore te personave qe drejtojne institucionet apo jane pjese e administrates publike

#/Projektet te miratohen mbi modelin e buxhetimit gjinor për cdo investim duke kerkuar mundësi punësimi për burrat dhe gratë, duke ofruar punë me orë dhe trajnime për familjet që marrin ndihmë ekonomike jo thjesht aprovim listash me kritere varfërue.

# Dhenie të një ndihmepër familjet mbi minimumin jetik te deklaruar nga Institucioni I Avokatit te Popullit tre vjet me pare..

# Për ngritjen e skuadrave te ndihmës sos brenda Mekanizimit kundër dhunës në familje, skuadër pilot e kontaktueshme nga publiku për rastet emergjente të dhunës në familje për të cilat gjykata lëshon urdhër mbrojtjeje, e cila të ndjekë rastin duke orientuar viktimën në procesin ligjor dhe marrjen e ndihmës në kohë.
#Të përpiqemi për përfaqësimin e grave në të gjitha vendet e punesimit dhe strukturat drejtuese apo bordet qe ngrihen në 50%, duke respektuar hapësirën ligjore dhe meritokracinë në kritere të bëra transparente në publik.

# Kërkojmë aksesi i barabartë në arsim dhe në shërbimet shëndetësore dhe mundësia për t’u bërë pjesëmarrës me të drejta të plota në jetën politike është e drejta e kujtdo dhe një përbërës thelbësor i demokracisë.

Qëndrueshmëria afatgjatë dhe zhvillimi mund të arrihen vetëm nëse trajtohet dhuna dhe diskriminimi kundër grave. Bëhuni pjesë e zërit tonë teksa kryeni detyrat si profesionistë në shërbim të ligjit dhe publikut.

Të fundit

Pritjes i vjen fundi/ Nisin përgatitjet për “BBV3”, ja pamjet brenda shtëpisë (Foto)

Big Brother Vip Albania” është spektakli më i ndjekur në Shqipëri, ku banorët transmetojnë shumë emocione të forta teksa...

“Më duhen 8 mijë euro”/ Gazetari publikon mesazhet, si Naim Murseli kërkonte para borxh

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës dhe gazetari Milaim Zeka ka deklaruar se babai i Naim Murselit ka ndryshuar qartë qëndrim në lidhje me vrasjen...

Një iranian thyen rekordin, vendos 88 lugë të balancuara në trupin e tij

Një burrë iranian theu rekordin e tij botëror Guinness duke balancuar 88 lugë në vende të ndryshme në trupin e tij. Abolfazl Saber Mokhtari,...

VIDEO/ Ngjarje e jashtëzakonshme, presidenti i klubit turk grushton arbitrin kryesor

E pazakontë, e turpshme dhe për të ardhur keq: Presidenti i skuadrës turke, Ankaragucu, bën veprimin e papërgjegjshëm dhe të dënueshëm në fushën e...

Nis studimi i terapisë së kombinuar të kancerit “mRNA”

Kompanitë farmaceutike kanë filluar ditën e sotme fazën e fundit të provave për trajtimin e kombinuar të kancerit “mRNA”, i cili konsiston në përdorimin...

Lajme të tjera

Web TV