Ushtria gjermane humb 6 milionë maska ​në aeroport

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Stephanie Halasz i CNN dhe Nadine Schmidt në Berlin

Ushtria gjermane ka humbur gjashtë milion maska ​​mbrojtëse në aeroportin e Nairobit, Kenia, i tha CNN, një zëdhënës i Ministrisë gjermane të Mbrojtjes.

Ministria e Mbrojtjes e ngarkuar nga Ministria e Shëndetit kishte porositur maska ​​nga një kompani tregtare pa emër. Kompania gjermane kishte konfirmuar urdhrin për marrjen e parashikuar, tha zëdhënësi.

Zëdhënësi nuk e dinte cila ishte arsyeja dhe si u humbën maskat në Nairobi dhe nuk e dinin nga ishin dërguar. Fatmirësisht qeveria gjermane nuk ka paguar asnjë lek pasi kjo do të bëhej në momentin e dorëzimit të maskave.

Ndërkohë, kompania gjermane Qiagen, e cila prodhon teste diagnostikuese për Covid-19 për të cilat thotë se mund të japin rezultate në vetëm një orë, filloi transportin me SHBA të martën.

Thierry Bernard, Kryeshefi Ekzekutiv i Qiagen, tha: “Ne jemi të kënaqur që filluam vendosjen e kompleteve të provës QIAstat-Dx SARS-CoV-2 në Shtetet e Bashkuara si testi i parë sindromik jo vetëm për të zbuluar SARS-CoV-2, por gjithashtu një gamë prej më shumë se 20 objektivave të tjerë të frymëmarrjes.

“Ky është një hap i rëndësishëm në angazhimin tonë për të ofruar një gamë të zgjidhjeve për të mbështetur luftën e shëndetit publik kundër COVID-19 dhe rrit ndjeshëm prodhimin. Ekipet tona janë përgjigjur me shpejtësi ndaj sfidës, duke zbatuar 24/7 prodhim të përbërësve të testit, duke shtuar stafi dhe investimi në zgjerimin e kapacitetit prodhues. “

Ka pasur 30.081 raste dhe 130 vdekje të regjistruara në Gjermani, sipas Universitetit Johns Hopkins./CNN Përktheu: Fjala.al


Të fundit

Horoskopi ditor, e shtunë 28 janar 2023

Dashi Do të ketë një mënyrë për të qartësuar disa gjëra që ju mundojnë. Në punë mund të jeni surpriza...

Manchester City mposht Arsenalin dhe kalon në raundin tjetër të FA Cup

Goli i Nathan Ake vendosi sfidën Manchester City-Arsenal. Dueli i raundit të 1/16-ve në FA Cup, u mbyll 1-0 për skuadrën e Pep Guardiolës,...

Besnikë dhe të qëndrueshëm, me këto shenja do të keni një marrëdhënie perfekte

Personat që i përkasin shenjave të mëposhtme njihen si të qëndrueshëm dhe besnikë. Demi Askush nuk e vlerëson partnerin e tij më shumë se sa një...

Largimi i shqiptarëve, eksperti i punësimit tregon ‘çelësin’: Frenimi i emigracionit..

Në kushtet e largimit të fuqisë punëtore nga vendi, eksperti për çështjet e punësimit Erald Pashai, sugjeron rritjen e pagës mesatare në 850 euro...

Rrëfehet ish-e dashura e McGonigal: I gjeta në shtëpi çantë me para më tha se…

Charles McGonigal kishte një lidhje jashtë martesore, pa e ditur se ky raport do i kushtonte shumë! Duket se qenë Allison Guerriero, e dashura e...

Lajme të tjera

Web TV