Rrjetet sociale lidhin njerëzit në kohë karantine, ja më të përdorurat

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Lidhjet shoqërore janë më të rëndësishme se kurrë në këtë kohë dhe njerëzit në të gjithë botën po kthehen drejt teknologjisë për t’i ndihmuar ata gjatë krizës aktuale.

Video biseda në platforma të tilla si, Whatsapp, Skype dhe Facebook Live dhe Instagram nuk kanë qenë kurrë aq shumë të përdorura më parë.

Të gjithë ne kërkojmë të lidhemi me miqtë dhe shokët e shoqet, por kemi ngecur brenda shtëpisë duke respektuar karantinën.

Po cilat rrjete sociale përdoren më shumë dhe pse.

Skype është më shumë i përdorur për mësimet online dhe takimet, gjithashtu më i përdoruri nga mediat për lidhet online.

Për komunikim video vetëm ndërmjet dy personave është përzgjedhur Whatsappi cili gjen përdorim në të gjitha grupmoshat.

Facebook dhe Instagram futen tek platformat e “mediave sociale”, ku në plan të parë është argëtimi dhe më pas kontakti personal me video call. /Fjala.al

Të fundit

E tmerrshme/ Automjeti ngre në ajër 62-vjeçarin në Kamëz dhe zhduket pa lënë gjurmë, thirrja e djalit të viktimës (Video)

Mbrëmë në orën 8 pa 20 të darkës në bulevardin Donald Trump, të Kamzës ndodhi një aksident automobilistik. 62-vjeçari, Ibra...

Të shtëna me armë zjarri në rrugën “5 Maji”, qëllohet drejt një automjeti (Emri)

Disa të shtëna me armë zjarri janë regjistruar pak minuta më parë në Tiranë. Policia njofton se është qëlluar me armë zjarri në drejtim të...

‘Ma punuan, më vranë shpirtërisht’/ Halim Kosova zbardh mesazhet me Bashën dhe tregon si e skualifikuan nga Komisioni i Vlerësimit

Doktori i njohur, mjeku gjinekolog Halim Kosova ka bërë një rrëfim jo të zakonshëm sot në “Open”, ku ka treguar për jetën e tij...

Teuta heshtje shtypi para Vllaznisë, mungon Karabeci, por kthehet Kuro

Bregdetarët përballen të mërkurën në Durrës me kryesuesen e renditjes. Të mërkurën luhen të gjitha takimet e javës së 22-të të Kategorisë Superiore, nga...

E trishtë/ Infermieri i njohur ndërron jetë si pasojë e infektimit me covid-19 (Emri+Foto)

Nerim Vaçi nga Mati ka ndërruar jetë ditën e sotme, pasi nuk arriti dot ta fitojë betejën personale me Covid-19. Mësohet se Vaçi është i...

Lajme të tjera

Web TV