Koronavirusi/Manastirliu tregon analizën që do përdoret te mjekët pastaj te njerëzit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka deklaruar se ditën e sotme ka nisur zhvillimi i analizës serologjike në Shqipëri.

E gjitha kjo bëhet sipas saj për të monitoruar nivelin e anti-trupave në organizëm në betejën ndaj koronavirusit.

Manastirliu tha se nëpërmjet saj shihet nëse pacienti e ka kaluar ose jo sëmundjen si dhe nëse organizmi i tij ka formuar anti-turpa ndaj virusit.

Ajo shtoi se analiza serologjike në Shqipëri është përfshirë në një studim për zhvillimin e anti-korpeve.

Ministrja shpjegoi se fillimisht analiza do të kryhet tek mjekët, infermierët dhe policët dhe më pas në bazë të rezultateve do të vendoset nëse do të kalojë në të gjithë popullatën.

Ne kemi filluar sot edhe një pjesë e mjekëve e kanë kryer sot sepse janë qindra e mijëra testimeve që do të bëhen për mjekët, infermierët dhe policët. Analizën serologjike e kami përfshirë në një studim për zhvillimin e antikorpeve. Nëse validohet do t’i kalojë të gjithë qytetarëve. Ne duam të kemi sa më shumë teste të validuara dhe presim të validohen nga OBSH. Ne jemi shumë të fokusuar ta bëjmë këtë, do të shohim rezultatet dhe më pas do ta shtrijmë në popullatë”, tha Manstirliu për ‘Opinion’.

Të fundit

Lehtësohen procedurat e lejeve për objektet bujqësore e të banimit në fshat

Janë publikuar në fletoren zyrtare ndryshimet e vendimit të Këshillit të Ministrave 283/2015, të cilat lidhen drejtpërdrejt me rregullat...

Konkurrenca mbyll hetimin për tregun e shërbimit taksi në aeroportin e Rinasit

Autoriteti i Konkurrencës (AK) ka mbyllur procedurën e hetimit të thelluar ndaj ndërmarrjes Tirana International Airport dhe Auto Holiday Albania në tregun e shërbimit...

Thirrja e Salianjit për demokratët: Ejani në PD

Deputeti demokrat Ervin Salianji ka drejtuar një apel për të gjithë demokratët në Partinë Demokratike. Pas vendimit të Gjykatës së Apelit, i cili njohu si...

Punën në shtet e duan më shumë gratë, 61% e aplikimeve

Gratë mbeten më të interesuara për të punuar në administratë. Të dhënat zyrtare të Departamentit të Administratës Publike tregojnë se 61% e aplikimeve u plotësuan...

Biden dhe Zelensky firmosin marrëveshjen e sigurisë 10-vjeçare

Joe Biden dhe Volodymyr Zelenskyy kanë nënshkruar një marrëveshje dypalëshe sigurie 10-vjeçare që synon të ofrojë mbështetje për Kievin ndërsa mbrohet nga agresioni rus. Marrëveshja...

Lajme të tjera

Web TV