Gjatë karantinës është rritur dhuna në familje, rasti më i trajtuar në gjykata

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në këtë periudhë pandemie, dhuna në familje kryeson rastet e trajtuara nga gjykatat. Avokati Erion Kullolli, i cili gjatë kësaj kohe ka trajtuar disa raste, shprehet se fenomeni ka pësuar rritje.

”Fatkeqësisht kjo situatë ka ndikuar më shumë në lidhje me marrëdhëniet familjare. Është vënë re një rritje e numrit të kallëzimeve në lidhje me dhunën në familje. Edhe sot kam marrë një ankim për zëvendësim të masës së sigurisë në lidhje me veprën penale dhunë në familje.”

Një prej rasteve konkrete është dhe dhuna fizike dhe psikologjike që një bashkëshort ka ushtruar ndaj gruas në prani të fëmijës 6-vjeçar. Burri kishte krijuar varësi nga bixhozi, ndërsa kishte shitur dhe rrobat e familjes. Kur gruaja ka konstatuar mungesën e rrobave e ka pyetur të shoqin, por burri i ofenduar e ka goditur me grushte dhe shqelma në kokë. Gruas i ka rënë të fikët dhe më pas kur është përmendur ka telefonuar motrën, ndërsa deri në mbërritjen e policisë ka qëndruar jashtë banesës. Ngjarja ka ndodhur në kryeqytet ndërsa tashmë burri është i arrestuar, ndërsa gruaja ka marrë urdhër mbrojtje.

Sipas avokatit, rastet më të shumta të trajtuara gjatë kohës së pandemisë janë kryesisht me dhunë fizike dhe psikologjike në marrëdhëniet e çifteve.

”Më së shumti pretendohet për dhunë psikologjike, të pakta janë rastet ku evidentohen shenja të dhunës fizike.”

Prej nisjes së pandemisë nga policia janë arrestuar në flagrancë tetë persona pasi kishin ushtruar dhunë në familje. 5 prej tyre kanë dhunuar bashkëshorten, në kundërshtim me urdhrin e mbrojtjes dhe në prani të fëmijëve, ndërsa 3 të tjerët kanë ushtruar dhunë ndaj familjarëve, babait dhe vëllait.

Të fundit

Bardhi i propozoi për martesë, Sara tregon kush e zgjodhi unazën

Sara Gjordeni dhe këngëtari Bardhi së shpejti do të bëhen prindër. Ish-banorët e Big Brother, dashurinë e tyre ata...

Olta Boka bëhet nënë për herë të dytë, ja emri që ka zgjedhur për vogëlushin

Këngëtarja e njohur Olta Boka këtë të shtunë është bërë nënë për herë të dytë. Ajo ka sjellë në jetë një djalë. Vetë këngëtarja ka...

Skemat lehtësuese të OSHE për klientët debitorë: Në prill u mbyllën 677 aktmarrëveshje

OSHE ka implementuar prej 3 prillit disa skema të reja lehtësuese me qëllim shlyerjen e detyrimeve të papaguara nga klientët debitorë. Sipas kompanisë deri më...

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet amerikan që po përballet me...

Leipzig nuk gabon në transfertën e Heidenheim dhe ruan vendin e katërt ndaj Dortmund

Leipzig nuk gaboi në transfertë ndaj Heidenheim me miqtë që triumfuan me shifrat 1-2. Leipzig hapi llogaritë e sfidës në minutën e 42 me...

Lajme të tjera

Web TV