Kur pritet të mbarojë koronavirusi?, “The Independent” jep përgjigjen përfundimtare

113 563 lexime

77,509FansaPëlqeje

Rasti i parë i koronavirusit të transmetuar në Mbretërinë e Bashkuar u raportua në 31 Janar. Që atëherë ka pasur më shumë se 35,000 vdekje në të gjithë vendin.

Në një përpjekje për të luftuar rritjen e vazhdueshme të çështjeve, Kryeministri Boris Johnson e vendosi kombin në izolim më 23 mars që do të thoshte të punoje nga shtëpia aty ku ishte e mundur dhe të mos merrje përsipër asnjë udhëtim përveç atyre emergjente. Ndërkohë, atyre me kushte shëndetësore problematike, personave mbi moshën 70 vjeç dhe grave shtatzëna u tha që nga 21 mars që duhej të izolohen në shtëpi për një periudhë prej 12 javësh.

Sidoqoftë, të dielën 10 maj, Johnson mbajti një fjalim para kombit në të cilin ai përshkroi një hartë për mënyrën sesi do të liroheshin kufizimet e bllokimit të Anglisë në javët e ardhshme duke përdorur një sistem të ri Alert Covid. Sistemi do të përfshijë pesë nivele alarmi me nivelin më të ulët, një, që kërkon masat më të pakta. Ndërsa gjatë periudhës së bllokimit, Johnson deklaroi se vendi ishte në nivelin e katërt, por që tani mund të fillojë të lëvizë në hapa drejt nivelit të tretë.

Që nga e Mërkura 13 maj, disa kufizime, siç janë personat që lejohen të marrin pjesë në ushtrime të pakufizuara në natyrë dhe të bëj banja dielli në parqet lokale, do të lehtësohen me fazën tjetër – më së shpejti deri më 1 qershor – duke parë rihapjen në faza të dyqaneve dhe parësore shkolla.

Johnson shtoi se qeveria gjithashtu shpreson të rihapë të paktën disa nga industritë e shërbimeve dhe vendet e tjera publike, më së shpejti deri në korrik.

Lexo edhe :  Ornela Lleshi: Futbolli, e ardhmja ime! Vlerësoj nismën e FSHF-së

Kryeministri theksoi se lehtësimi i kufizimeve në Angli do të ndodhë vetëm me kushtin që niveli i transmetimit për koronavirusin të mbetet i ulët.

“Kjo varet nga të gjithë ne – i gjithë vendi – të ndjekim këshillat, të vëzhgojmë distancimin shoqëror dhe ta mbajmë atë poshtë,” -tha ai duke iu referuar shkallës R, e cila është një masë kryesore e përhapjes së Covid-19.

Ndërkohë, këshilltari kryesor shkencor i Mbretërisë së Bashkuar, Patrick Vallance, tha se “vendosja e afateve absolute për gjërat nuk është e mundur” dhe mënyra të tjera të raportuara për afrimin e shpërthimit, si thjesht lejimi i popullatës për të zhvilluar “imunitetin e tufës”, janë përshkruar se kërkojnë më shumë se një vit.

Kur do të mbarojë koronavirusi?

“Është e pamundur të vendosësh një datë”,-thotë Dr Simon Clarke, profesor i mikrobiologjisë celulare në Universitetin e Reading, për The Independent.

“Nëse dikush ju tregon një datë, ata janë duke shikuar një top kristal. Realiteti është se do të jetë me ne përgjithmonë sepse është përhapur tani. “- tha Dr Clarke.k.t/Fjala.al/

Të fundit

Horoskopi për nesër, 2 gusht 2020

Ky është parashikimi i horoskopit për ditën e nesërme, 2 gusht 2020 nga Paolo Fox Dashi Kjo nuk është koha ideale...

Brazili një nga vendet më të prekur nga pandemia, regjistrohen mbi 92 mijë të vdekur

Brazili është një nga vendet më të goditur nga koronavirusi, i cili regjistron një numër të lartë të të prekurve. Vetëm në 24 orët e...

Pushuesit kthehen nga plazhi, Policia e Shtetit jep detajet e qarkullimit

Policia e Shtetit ka dhënë detaje për të gjithë pushuesit që janë duke u kthyer nga plazhi. Ajo ka apeluar drejtuesit e mjeteve për...

Greqi/110 raste të reja me koronavirus, ja zonat e prekura

Edhe Greqia duket se ka pasur sot një numër të konsiderueshëm të prekurish me koronavirus. Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik njoftoi sot për 110 raste...

Skandali/Zvicra fillon hetim penal kundër Presidentit të FIFA-s, ja akuzat

Zvicra ka nisur një çështje penale kundër Presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino për marrëdhëniet që ai ka me Michael Lauber, kreun e zyrës së...

Lajme të tjera

Web TV