Shkencëtarët rikuperojnë për herë të parë ARN e një specie të zhdukur

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shkencëtarët kanë zbuluar për herë të parë molekulat e ARN-së nga një krijesë që është zhdukur shumë kohë më parë.

Materiali gjenetik, i cili u gjet në një ekzemplar tigri 130-vjeçar tasmanian, ose tilacinë, në koleksionin e Muzeut Suedez të Historisë Natyrore në Stokholm, i ka lejuar shkencëtarët të kuptojnë më mirë se si funksiononin gjenet e kafshës. Studiuesit ndanë gjetjet e tyre në një studim të botuar të martën në revistën shkencore Genome Research.

“ARN ju jep mundësinë të kaloni nëpër qelizë, inde dhe të gjeni biologjinë e vërtetë që është ruajtur në kohë për atë kafshë, përpara se të ngordhte,” tha autori kryesor i studimit Emilio Mármol Sánchez, një biolog kompjuterik në Qendrën për Paleogenetics dhe SciLifeLab në Suedi.

Afërsisht sa një kojotë, tilacina ishte një grabitqar marsupial. Ajo u zhduk rreth 2000 vjet më parë pothuajse kudo, përveç shtetit ishullor australian të Tasmanisë, ku popullsia u gjuajt deri në zhdukje nga kolonët evropianë. Tilacina e fundit që jetonte në robëri, i quajtur Benjamin, vdiq nga ekspozimi në 1936 në kopshtin zoologjik Beaumaris në Hobart, Tasmania.

Mármol Sánchez tha se ndërsa klonimi nuk ishte qëllimi i kërkimit të ekipit të tij, një kuptim më i mirë i përbërjes gjenetike të tigrit Tasmanian mund të ndihmojë në përpjekjet e nisura së fundmi për të rikthyer kafshën në një formë.

Ringjallja e një specie të zhdukur

Andrew Pask, i cili drejton një projekt që synon të ringjallë tilacinën, tha se zbulimi ishte “novator”.

“Ne kishim menduar më parë vetëm ADN-ja kishte mbetur në muzetë e vjetër dhe mostrat e lashta, por ky dokument tregon se mund të merrnim ARN edhe nga indet,” tha Pask, një profesor në Universitetin e Melburnit në Australi dhe kreu i Laboratorit të Kërkimit të Restaurimit Gjenetik të Integruar Tilacine.

Lexo edhe :  Shenjat e Horoskopit që rrezatojnë energji të veçantë

“Kjo do të sjellë të dhëna të konsiderueshme në studimin tonë të biologjik për kafshët e zhdukura dhe do të na ndihmojë të ndërtojmë gjenome shumë më të mira të zhdukura,” shtoi ai.

ADN-ja e lashtë, në kushtet e duhura, mund të zgjasë për më shumë se një milion vjet dhe ka revolucionarizuar të kuptuarit e shkencëtarëve për të kaluarën.

ARN-ja, një kopje e përkohshme e një seksioni të ADN-së, është më e brishtë dhe shpërbëhet më shpejt se ADN-ja dhe, deri vonë, nuk mendohej të duronte për ndonjë kohë të gjatë.

Në vitin 2019, një ekip sekuencoi ARN-në nga lëkura e një ujku 14,300-vjeçar që ishte ruajtur në permafrost, por hulumtimi i fundit është hera e parë që ARN është marrë nga një kafshë që tani është zhdukur.

Mármol Sánchez tha se ky studim është një provë e konceptit dhe kolegët e tij tani shpresojnë të rikuperojnë ARN-në nga kafshët që ngordhën shumë më parë, siç është mamuthi i leshtë./I.S

Të fundit

Nëse doni shëndet të mirë, ja e vetmja gjë që duhet të ndryshoni kur hani

Nëse jeni rritur në vitet '80 ose '90, shanset janë që të keni qenë dëshmitarë të shumë dietave që...

Vajza e tij humbi jetën në lule të rinisë/ Familja e Vangjel Tavos hap dyert e mortit

Familja e ish-nënkryetarit të Kuvendit, Vangjel Tavos, ka hapur dyert e mortit pas një tragjedia te rëndë, ku vajza e tij ka humbur jetën...

“Duart lart se ju vramë”/ Pronarja e argjendarisë rrëfen tmerrin, ja si e grabitën

Detaje të reja zbardhen lidhur me grabitjen e argjendarisë në Kamëz, gjatë pasdites së djeshme. Pronarja e argjendarisë në Kamëz është shprehur se kanë...

Dua Lipa shfaqet e veshur me stilin që rrëmben vëmendjen në New York

Dua Lipa dukej mahnitëse me një pallto të zezë me lesh artificial në New York City të martën dhe tërhoqi vëmendjen me veshjen poshtë,...

Riaktivizohet vullkani në Malin Etna

Vullkani Etna në Italinë jugore ka shpërthyer sërish. Aktiviteti vullkanik vazhdon në Malin Etna, i cili është afërsisht 3.300 metra i lartë, në ishullin...

Lajme të tjera

Web TV