BE-ja prishi takimin e Uashingtonit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga Bashkim Muça

1-Ka një rivalitet ndërmjet BE-së dhe SHBA-së lidhur me udhëheqjen e bisedimeve për një marrëveshje përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. E xhelozuar nga protagonizmi amerikan për ndërmjetësimin e bisedimeve, Evropa nuk ia ka falur Hashim Thaçit “nxitimin” për ta përfunduar marrëveshjen në Shtëpinë e Bardhë.

Gjykata Speciale e Hagës për hetimin e krimeve të luftës në Kosovë, që paguhet nga BE-ja, ka bërë publike një aktakuzë (e përfolur prej kohësh) ndaj Hashim Thaçit dhe disa bashkëpunëtorëve të tij, vetëm tri ditë përpara fillimit të bisedimeve në Shtëpinë e Bardhë, duke shkatërruar kështu dialogun.

2-Kur flitet për luftën e UÇK-së në Kosovë duhen përmendur dy fakte që pranohen nga të gjithë:

Së pari, lufta e UÇK-së, kundër një shteti të huaj pushtues, ka qenë luftë e pastër çlirimtare.

Së dyti, UÇK-ja nuk ka pasur asnjë strategji apo orientim për vrasje civilësh, serbë, shqiptarë, apo komunitetesh të tjera.

3-Hashim Thaçi, ish-udhëheqësi politik i UÇK-së, dy herë kryeministër i zgjedhur dhe sot presidenti i Kosovës, është një nga figurat më emblematike të UÇK-së, njëkohësisht figura më e rëndësishme politike e shtetit të pavarur të Kosovës.

Sfida e Hashim Thaçit me Gjykatën e Hagës është sfida e Kosovës dhe e gjithë shqiptarëve me historinë. Ky rast nuk është për të bërë hajgare, aq me pak për t’u gëzuar disa, por për të lënë gjithçka tjetër mënjanë e për t’u bashkuar.

Lufta e UÇK-së është periudha më e lavdishme në historinë e popullit të Kosovës.

/En.Br./Fjala.al


Të fundit

Dhunohet gazetari, UGSH: Të hetohen efektivët e policisë

Gazetari i politikës në televizionin “News 24” ka rënë pre e dhunës së forcave operecionale. Pasi ata dështuan për...

Klima e biznesit/ DASH: Problem korrupsioni në gjyqësor dhe transparenca në prokurime

Në raportin e publikuar nga Departamenti Amerikan i Shtetit thuhet se investitorët e huaj përmendin si problem korrupsionin, veçanërisht në gjyqësor, mungesën e transparencës...

Deklarata/ Ambasada Britanike: Të hetohen shit-blerja e votës dhe të dhënat personale

Ambasada britanike në Tiranë thotë se palët politike në Shqipëri duhet të marrin në konsideratë të gjitha rekomandimet në raportin e OSBE/ODIHR për zgjedhjet...

Shtatori në Parlament? Basha do zgjedhë të dalë edhe në shesh

Kryedemokrati Lulzim Basha ka dhënë sinjale se në muajin shtator, kur fillon edhe jeta parlamentare, mund të zhvillojë protesta duke “mbërthyer” sheshet. Edhe pse...

Lajme të tjera

Web TV