BE-ja prishi takimin e Uashingtonit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Bashkim Muça

1-Ka një rivalitet ndërmjet BE-së dhe SHBA-së lidhur me udhëheqjen e bisedimeve për një marrëveshje përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. E xhelozuar nga protagonizmi amerikan për ndërmjetësimin e bisedimeve, Evropa nuk ia ka falur Hashim Thaçit “nxitimin” për ta përfunduar marrëveshjen në Shtëpinë e Bardhë.

Gjykata Speciale e Hagës për hetimin e krimeve të luftës në Kosovë, që paguhet nga BE-ja, ka bërë publike një aktakuzë (e përfolur prej kohësh) ndaj Hashim Thaçit dhe disa bashkëpunëtorëve të tij, vetëm tri ditë përpara fillimit të bisedimeve në Shtëpinë e Bardhë, duke shkatërruar kështu dialogun.

2-Kur flitet për luftën e UÇK-së në Kosovë duhen përmendur dy fakte që pranohen nga të gjithë:

Së pari, lufta e UÇK-së, kundër një shteti të huaj pushtues, ka qenë luftë e pastër çlirimtare.

Së dyti, UÇK-ja nuk ka pasur asnjë strategji apo orientim për vrasje civilësh, serbë, shqiptarë, apo komunitetesh të tjera.

3-Hashim Thaçi, ish-udhëheqësi politik i UÇK-së, dy herë kryeministër i zgjedhur dhe sot presidenti i Kosovës, është një nga figurat më emblematike të UÇK-së, njëkohësisht figura më e rëndësishme politike e shtetit të pavarur të Kosovës.

Sfida e Hashim Thaçit me Gjykatën e Hagës është sfida e Kosovës dhe e gjithë shqiptarëve me historinë. Ky rast nuk është për të bërë hajgare, aq me pak për t’u gëzuar disa, por për të lënë gjithçka tjetër mënjanë e për t’u bashkuar.

Lufta e UÇK-së është periudha më e lavdishme në historinë e popullit të Kosovës.

/En.Br./Fjala.al

Të fundit

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet...

Leipzig nuk gabon në transfertën e Heidenheim dhe ruan vendin e katërt ndaj Dortmund

Leipzig nuk gaboi në transfertë ndaj Heidenheim me miqtë që triumfuan me shifrat 1-2. Leipzig hapi llogaritë e sfidës në minutën e 42 me...

Sipas stinës, këto janë lista e ushqimeve që pastrojnë enët e gjakut

Enët e gjakut luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Ato transportojnë ushqyesit dhe oksigjenin nga zemra drejt organeve të tjera. Në disa raste, enët...

Cili nga qytetet e Shqipërisë do të ketë rritjen më të madhe të të nxehtit deri në 2040-n

Deri në vitin 2040, Durrësi do të jetë qyteti me rritjen më të madhe të valës së të nxehtit në vendet e Ballkanit Perëndimor. Është...

Operacionet e Policisë, reagon Balla: Po gjurmohen personat me precedentë kriminalë

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar gjatë ditës së sotme në lidhje me operacionet e fundit të policisë së shtetit, ku janë arrestuar...

Lajme të tjera

Web TV