Listat e hapura/ Murrizi: Përpiqem që të bëj shumë budallenj si puna ime dhe të çmend parlamentin

113 563 lexime

77,322FansaPëlqeje

Kreu i grupit parlamentar demokrat, Myslim Murrizi deklaron se nuk do të votojë ndryshimet e Kodit Zgjedhor, në Kuvend, nëse nuk ndodhin ndryshimet në Kushtetutë për listat e hapura.

Deputeti thotë se është një faktor që e kam në dorë dhe votë dhe deklaron në mënyrë ironike po përpiqem çdo ditë që të bëjë shumë budallenj si puna ime dhe inshallah po e çmend gjithë parlamentin.

“Do diskutohet në fillim Kushtetuta, se kjo prevalon pastaj do shikojmë Kodin, pra asnjë draft që flasin këta sikur i kanë të gjithë në dorë, asgjë nuk kanë në dorë, do të jenë pas kësaj tonës. Pra pa u mor fund do të kalojnë apo jo ndryshimet Kushtetuese nuk mundet të merren me Kodin se është më i vogël se Kushtetuta. Në se ndryshon Kushtetuta disa pika të atij drafti bien automatikisht. Në se kalojnë ndryshimet që ne kemi propozuar do të bëhet Kodi. Nëse PS pranon propozimin tonë që të hapen listat, do diskutohet pragu, atëherë të gjitha ndryshimet që do të bëhen në Kodin Zgjedhor në përputhje me Kushtetutën e re unë do ta votoj me qejf. Jam një faktor që e kam në dorë dhe votë dhe po përpiqem çdo ditë që të bëjë shumë budallenj si puna ime dhe inshallah po e çmend gjithë parlamentin, që të thonë “nuk pyesim ju se çfarë firmosni jashtë këtij institucioni”, tha Murrizi në “Repolitix”.

/En.Br./Fjala.al

Të fundit

Listat e hapura/ Murrizi: Përpiqem që të bëj shumë budallenj si puna ime dhe të çmend parlamentin

Kreu i grupit parlamentar demokrat, Myslim Murrizi deklaron se nuk do të votojë ndryshimet e Kodit Zgjedhor, në Kuvend,...

Lushnja më dy dhe tre korrik pa drita, ja zonat dhe oraret

Energjia Elektrike do të ndërpritet në disa fshatra dhe zona të qytetit të Lushnjës më dy dhe tre korrik. Lajmin e ka bërë të ditur...

Mbyllja e kufijve/ Pipero: U ndëshkuam se dhamë shifra të sakta

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero e cilësoi të nxituar vendimin e BE për të veçuar Shqipërinë nga lista e vendeve të vizitueshme. Ai shprehet i bindur...

FOTO/ Zhduket prej 2 ditësh 80-vjeçarja në Tiranë, familjarët: Është e sëmurë, na ndihmoni ta gjejmë

Një grua 80 vjeçe është zhdukur prej dy ditësh dhe familjarët kanë denoncuar rastin në polici e media. E moshuara e identifikuar si Drita...

Kroacia heq izolimi 14-ditor për qytetarët e vendeve të Ballkanit

Kroacia e ka hequr masën e izolimit 14-ditëshe, për personat që hyjnë nga Bosnja dhe Hercegovina, Serbia, Maqedonia e Veriut dhe Kosova. Ministri i Brendshëm...

Lajme të tjera

Web TV