Gjykata e Posaçme dërgon në Kukës çështjen e 19 personave të arrestuar për kultivim kanabisi

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gjykata e Posaçme e Apelit Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka nxjerrë jashtë juridiksionit të saj 19 personat e arrestuar më 18 maj 2020, në zonën e Kukësit dhe Hasit për kultivimit e lëndëve narkotike.

Trupa gjyqësore relator Sokol Binaj, ka pranuar ankimet e Arben Tucit dhe Durim Vata e të av. Arber Hoxha dhe Sokol Tahiraj, duke urdhëruar kthimin e akteve në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës.

Po ashtu, Prokuroria e Posaçme ka shpallur moskompetencën lëndore duke i kërkuar Gjykatës dërgimin e akteve Prokurorisë Kukës.

Kujtojmë këtu që te dyshuarit janë midis 19 personave te arrestuar ne 18 Maj 2020, në zonën e Kukesit dhe Hasit, në kuadër të një procedimi penal më shumë se 2-vjeçar, për kultivimin e lendes narkotike.

Pavarësisht kësaj, është vendosur që të vazhdojë seanca gjyqësore për caktimin e masave të sigurimit, ku në përfundim të gjykimit ka lënë në fuqi vendimin e shkallës së parë./Re.Gu/Fjala.al


Të fundit


Rosenbergët, spiunazhi çoi në ekzekutim çiftin Rosenberg

Më 19 qershor 1953, në qytetet amerikane u protestua ndaj asaj që shihej gjerësisht si një padrejtësi e madhe, ekzekutimi në karrike elektrike i...

Situata e COVID-19/ Hapje e kufijve për shqiptarët, por me kushte  

Disa prej vendeve të BE mund të kenë protokolle specifike shtesë dhe para se të ndërmarrin udhëtimin, qytetarët duhet të informohen mbi kushtet e...

Mblidhet kryesia/ PD pa “busull”, një këmbë në rrugë, një në Parlament

Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike në mbledhjen e djeshme përcaktoi “agjendën” politike për të analizuar zgjedhjet e 25 prillit që i paracaktoi për diskutantët...

Lajme të tjera

Web TV