Pandemia/ Shifra të frikshme në Kosovë, shënohet rekord i ri në rastet ditore me virus

113 563 lexime

77,479FansaPëlqeje

Situata e pandemisë në Kosovë po bëhet gjithnjë e më shqetësuese. Për 24 orët e fundit janë konfirmuar 214 raste të reja me COVID-19 nga 413 teste të realizuara. Kjo është shifra më e lartë e rasteve të reja ditore me koronavirus që nga fillimi i pandemisë.

IKSHPK raporton se rastet e reja janë nga: komuna Prishtinë 68 raste, komuna Ferizaj 55 raste, komuna Mitrovicë 35 raste, komuna Fushë Kosovë 13 raste, komuna Prizren 10 raste, komuna Lipjan 8 raste, komuna Vushtrri 6 raste, komuna Drenas 3 raste, komuna Podujevë 3 raste, komuna Gjakovë 2 raste, komuna Skenderaj 2 raste, komuna Obiliq 2 raste, komuna Han i Elezit 2 raste, komuna Malishevë 2 raste dhe me nga 1 rast komunat: Junik, Suharekë dhe Shtime.

Në total numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë ka arritur në 4100 persona.

Gjatë 24 orëve të fundit betejën me COVID-19 e kanë fituar dhe 60 pacientë të tjerë duke e çuar në 2063 numrin total të të shëruarve, ndërsa 1.951 pacientë të tjerë janë aktualisht aktivë.

Kosova ka regjistruar gjithsej dhe 86 viktima nga COVID-19 të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

/En.Br./Fjala.al

Të fundit

Parashikimi i motit, e shtunë 15 gusht 2020

Territori Shqiptar gjatë paradites do të jetë me kthjellime dhe vranësira të lehta në zonat malore. Por orët e mesditës...

Ronaldo ndan në Instagram një foto nga pushimet, bie në sy komenti epik i mikut të tij

Cristiano Ronaldo është me pushime. Olympique de Lyon nxori Juventusin nga Torino jashtë Champions League në raundin e 16 dhe ylli portugez ka vendosur...

Vaksina kundër virusit/ Skënder Brataj zbulon prapaskenat e prodhimit rus: Ja studimet më premtuese

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, së fundmi ka reaguar për vaksinën kundër koronavirusit, duke thënë se ajo e prodhuar nga Rusia nuk ka...

Pandemia/ Çfarë ndodh në spitalin “Shefqet Ndroqi”, dëshmitë rrënqethëse të të shtruarve

Publikohen për herë të parë pamjet brenda spitalit “Shefqet Ndroqi”, i cili prej disa kohësh është kthyer në Covid 2. Me dhjetëra qytetarë me...

Enriketa Papa: Vetingu i vështirë, kush e kalon do të jetë ekipi i ri i PD-së

Në një intervistë për gazetën “Fjala” anëtarja e Komisionit të Verifikimit të Kandidaturave në Partinë Demokratike, Enriketa Papa, thotë se ky komision është krejtësisht...

Lajme të tjera

Web TV