Prag zgjedhor 2%? PS: Shumë i ulët! Hajdari: Do të krijonte konkurrencë

113 563 lexime

77,479FansaPëlqeje

Komisioni i Ligjeve dhe Këshilli i Legjislacionit janë mbledhur online dhe po diskutojnë nen për nen ndryshimet në Kushtetutë që kërkuan një grup deputetësh të opozitës parlamentare për hapjen e listave dhe ndalimin e koalicioneve. Mbledhja sotme nisi me një prapaktheu të grupit demokrat.

Deputeti Korab Lita, kërkoi uljen e pragut nga 5% që e kërkuan në fillim në 2%, pra duke e ulur me 1% krahasuar me atë që është aktualisht 3%, duke favorizuar akoma më shumë futjen e partive të vogla në Kuvend.

“Propozoj që në pikën 2 të nenit të parë, të bëhet jo më pak se 5% të votave të vlefshme por 2% të votave të vlefshme. Pragu 5% dhe ndalimi i koalicioneve ngushtojnë hendekun. Pragu 2% e plotëson më së miri nevojën e shfaqur” tha ai.

Kërkesa e Litës është mbështetur edhe nga kryetari i grupit demokrat Murrizi. “E mbështes propozimin e relatorit në emër të opozitës që të ndryshojë pragu. Të merret parasysh që të ndryshohet nga 5% në 2%. Pragu 2% nuk është shumë i ulët, nuk sjell 100 parti në Kuvend”.

Edhe Rudina Hajdari ishte pro. “Propozimi i pragut zgjedhor 5% nuk ka ardhur nga grupi demokrat, ka ardhur nga deputetë të tjerë. Ulja e pragut do ishte më e drejtë dhe do të krijonte konkurrueshmëri” tha ajo.

Ndërsa sipas deputetit socialist, Alket Hyseni që kjo çështje mos bëhet pjesë e pazareve, duhet të ketë një seancë tjetër dhe një draft të dakordësuar veçanërisht për këtë çështje.

Në fakt, Komisioni i Ligjeve për projektligjin e opozitës parlamentare për ndryshim sistemi në Lista të Hapura dhe ndalimin e koalicioneve ka në dispozicion 4 ekspertë institucionalistë që merren me draftin dhe ndryshimet.

Lexo edhe :  Më 12 dhe 14 gusht Tirana pa drita, ja zonat dhe oraret

“Që mos bëhet pjesë e pazareve, kemi 4 ekspertë këtu dhe t’ua lëmë në dorë atyre. Të lëmë një seancë tjetër, dhe mos ndalemi në këto debate pasi jemi 20 veta dhe mund të kemi 20 mendime të ndryshme për përqindjet. Prandaj të kemi më vonë një draft të dakordësuar dhe le të shpresojmë”, tha Hyseni.

Kjo bëri që mbledhja të shtyhet për në orën 18:00 kur do të pritet propozimi me shkrim i argumentuar i relatorëve për ndryshimin e pragut të hyrjes në Kuvend.

Hapja e listave dhe rrjedhimisht ndalim i koalicioneve ka rindezur luftën politike mes shumicës dhe opozitës parlamentare nga njëra anë dhe opozitës jashtë parlamentit, që e kundërshton.

Kryeministri Edi Rama u shpreh i vendosur pak ditë më parë për hapjen e listave, por Lulzim Basha akuzoi se këtë lëvizje kreu i shumicës po e bën për të ndaluar koalicionet nga frika e asaj që e pret vitin tjetër në zgjedhjet parlamentare./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Parashikimi i motit, e shtunë 15 gusht 2020

Territori Shqiptar gjatë paradites do të jetë me kthjellime dhe vranësira të lehta në zonat malore. Por orët e mesditës...

Ronaldo ndan në Instagram një foto nga pushimet, bie në sy komenti epik i mikut të tij

Cristiano Ronaldo është me pushime. Olympique de Lyon nxori Juventusin nga Torino jashtë Champions League në raundin e 16 dhe ylli portugez ka vendosur...

Vaksina kundër virusit/ Skënder Brataj zbulon prapaskenat e prodhimit rus: Ja studimet më premtuese

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, së fundmi ka reaguar për vaksinën kundër koronavirusit, duke thënë se ajo e prodhuar nga Rusia nuk ka...

Pandemia/ Çfarë ndodh në spitalin “Shefqet Ndroqi”, dëshmitë rrënqethëse të të shtruarve

Publikohen për herë të parë pamjet brenda spitalit “Shefqet Ndroqi”, i cili prej disa kohësh është kthyer në Covid 2. Me dhjetëra qytetarë me...

Enriketa Papa: Vetingu i vështirë, kush e kalon do të jetë ekipi i ri i PD-së

Në një intervistë për gazetën “Fjala” anëtarja e Komisionit të Verifikimit të Kandidaturave në Partinë Demokratike, Enriketa Papa, thotë se ky komision është krejtësisht...

Lajme të tjera

Web TV