Zbulohen varre ilire nga barbarët dhe hidhen në lumin Vjosë

113 563 lexime

77,333FansaPëlqeje

Gjatë punimeve të bëra në rrugën e Memaliajt janë zbuluar disa varre ilire, një prej tyre është edhe kjo varrezë e sjellë në rrjetet sociale nga ambientalisti Sazan Guri.

Foton Sazan Guri e shoqëron edhe me një mbishkrim ku shprehet se këtë gur varri me mbretëreshën me një gjarpër e me një pishtarë e shpëtoi një djalë nga mijëra copëra të thyera brenda në Vjosë.

“Mirë i hodhe po pse i theve, mirë i theve po pse i mbyte në lumë, o ditëzi, o barbar”, shkruan ndër të tjera ai.

Postimi i plotë i Sazan Gurit

Një nga 200 varret ilire të gjetura gjatë ndërtimit të rrugës së re pa shkuar në Memaliaj, te fshati Iliras. Prej kohe vrisja mendjen se ky fshat, kot nuk e ka këtë emër. Dhe u zbulua, por nuk qe e thënë prapë. Barbarët i copëtuan dhe i hodhën në Vjosë, Instituti Arkeologjik ishte i zënë shumë.

Ndërtuesi i rrugës barbar dhe lekë lekë e tamaqar, Ministria e Kulturës c’ne ata me kësi punësh, Axhensia e Shpëtimit Arkeologjik po merresh me velierën si të ndërtonte ca frëngji si ‘gliqe pulash’ për të parë muzeun nëntokësor të enkelejdëve e taulantëve në hyrje të Durrësit, e pastaj ka faj Gerbi apo Zgerbi kur thotë se aty kishte grek……o hasana o baraba.

Këtë gur varri me mbretëreshën me një gjarpër e me një pishtarë e shpëtoi një djalë nga mijëra copëra të thyera brenda në Vjose. Mirë i hodhe po pse i theve, mirë i theve po pse i mbyte në lumë, o ditzi, o barbar. Duhet të bëjmë kush më thotë. do ta hedhim në gjyq kompaninë dhe institucionet e mësipërme, si thoni…/Bl.Ba/Fjala.al

 

Të fundit

Moderatorja shqiptare pozitive me Covid-19: Po e kaloj ditëlindjen e mbyllur në dhomë

Moderatorja e njohur shqiptare, Arjola Shehu ka rezultuar pozitive me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë moderatorja,...

Barcelona çfarë lojtari largove? Suarez shpërthen me gola dhe assist në debutimin me Atleticon

Para disa ditësh ai u zyrtarizua tek Atletico Madrid ndërsa sot bëri debutimin e tij në këtë ekip. Por Luis Suarez dhe goli janë...

Sërish luftime të ashpra mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Prej 30 vjetësh zien konflikti mes Armenisë dhe Azerbajxhanit për rajonin e Nagorni Karabakut. Tani sërish kanë filluar luftimet, më të ashprat që nga...

“Më shpejt seç e kishim menduar”/ Paralajmërimi i fortë i ekspertëve për valën e dytë të pandemisë

Numri i përgjithshëm i viktimave nga pandemia e koronavirusit, në mbarë botën, i është afruar shifrës prej një milion. Pothuajse 33 milionë persona janë...

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Trump zbulon prapaskenat: Hoti dhe Vuçiç u përqafuan (Video)

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka zbuluar një prapaskenë nga marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë.  Në rolin e ndërmjetësit në këtë marrëveshje, ai u...

Lajme të tjera

Web TV