52 vite nga pushtimi i Çekosllovakisë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga Përparim Kabo

Pushtimi nga  forcat e Traktatit të Varshavës i Çekosllovakisë, i njohur zyrtarisht si Operacioni Danubi, ishte një pushtim i përbashkët i Çekosllovakisë nga pesë vende të Paktit të Varshavës – Bashkimi Sovjetik, Polonia, Bullgaria, Gjermania Lindore dhe Hungaria –

Në natën e 20-21 gusht 1968.  Rreth 250,000 trupa të paktit të Varshavës sulmuan Çekosllovakinë atë natë. Rumania dhe Shqipëria refuzuan të marrin pjesë. Forcat e Gjermanisë Lindore, përveç një numri të vogël specialistësh, nuk morën pjesë në pushtim, sepse ata ishin urdhëruar nga Moska që të mos e kalonin kufirin çekosllovak, vetëm disa orë para pushtimit 137 civilë çekosllovakë u vranë dhe 500 u plagosën rëndë gjatë okupimit.

Pushtimi ndaloi me sukses reformat e liberalizimit të “Pranverës së Prages” te Aleksandër Dubçekut dhe forcoi pozitat e krahut autoritar brenda Partisë Komuniste të Çekosllovakisë . Politika e jashtme e Bashkimit Sovjetik gjatë kësaj epoke ishte e njohur si Doktrina e Brezhnjevit e “Sovranitetit te Kufizuar.”

Reagimi i publikut ndaj pushtimit ishte i gjere por jo i organizuar. Megjithëse pjesa më e madhe e Paktit të Varshavës mbështeti pushtimin së bashku me disa parti të tjera komuniste në të gjithë botën, kombet perëndimore, së bashku me Shqipërinë, Rumaninë, dhe veçanërisht Kinën e dënuan sulmin, dhe shumë parti të tjera komuniste ose humbën ndikimin, denoncuan BRSS, ose u ndanë  për shkak të mendimeve kontradiktore. Pushtimi nxiti një seri ngjarjesh që përfundimisht do ta shpinin Brezhnevin ne vendosjen e paqes me Presidentin e SHBA Richard Nixon në 1972 pas vizitës historike të këtij të fundit në Kinë në fillim të këtij viti.

Pushtimit i Cekosllovakisë mbetet gjerësisht e debatuar mes historianëve, dhe është parë si një moment i rëndësishëm në Luftën e Ftohtë. Analistët besojnë se pushtimi shkaktoi carje të lëvizjes komuniste në mbarë botën, duke çuar përfundimisht në Revolucionet e vitit 1989 dhe shpërbërjen e Bashkimit Sovjetik në 1991. Diten e pushtimit bere shume pershtypje akti studentit Jan Palach i cili ne shenje proteste  i vuri flaken vetes…

Lexo edhe :  Basha, Kadilli, Harxhi e Shehaj, portretet e katër kandidatëve për kryetar të PD parë nga Facebook-u

La.Mi/Fjala.al


Të fundit

E rëndë! Konsumoi pije energjike, humb jetën 13 vjeçari

Një 13-vjeçar në Kroaci ka humbur jetën për shkak se të konsumimit të tepërt të pijeve energjike. Mediat e huaja,...

Atdheu konfirmon ndarjen nga Sara: ‘’ I kam vënë vizën disa personave që më quanin vëlla’’

Atdhe Xharavina dhe Sara Malaj i dhanë fund njohjes së tyre shumë pak ditë pas daljes nga “Për’puthen” E para që nisi thumbat në rrjete...

Shoferi i dehur përplas 33-vjeçarin, arrestohet në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar dy persona të ndryshëm të cilët drejtonin makinën në gjendje të dehur. Shoferi i njërës prej makinave,  një 42-vjeçar, raportohet...

Prokuroria rëndon akuzën ndaj Mexhit Picarit dhe së bijës/ Gazetarja: Organizuan vrasjen

Prokuroria e Tiranës ka rënduar akuzat ndaj Mexhit Picarit dhe vajzës së tij Dhuratës për vrasjen e 43-vjeçarit Kudret Saliaj. Sipas “Balkan Web” Prokuroria ka...

Regjistrohet rasti parë i variantit të koronavirusit indian në kufi me Shqipërinë

Zbulohet rasti i parë i mutacionit indian të koronavirusit. Bëhet fjalë për një rast të identifikuar në Maqedoninë e Veriut, një shtet kufitar me...

Lajme të tjera

Web TV