Pushtimi i Gazës përmes imazheve satelitore, ku po bën përparim IDF dhe po lufton

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Më 27 tetor, 20 ditë pas masakrave të Hamasit, ushtria izraelite pushtoi zonën e Rripit të Gazës. Që atëherë, ajo ka përparuar disa kilometra, ka rrethuar qytetin e Gazës dhe ka bombarduar objektiva specifike që i atribuon Hamasit, duke i përdorur ato si strehë apo qendra operacionesh.

Përparimi në fushën e betejës mund të shihet gjithashtu në imazhet satelitore të publikuara nga Washington Post që tregojnë se izraelitët në mënyrë efektive kanë shkëputur qytetin e Gazës nga jugu, siç shihet në imazhet e reja satelitore.

Gjurmët e automjeteve të bëra javën e kaluar dhe të dukshme në imazhet e Planet Labs të marra më 3 nëntor tregojnë përparimin përgjatë tre rrugëve kryesore, nga veriperëndimi, verilindja dhe jugu. Edhe pse forcat izraelite përgjatë rrugës jugore kanë avancuar drejt Mesdheut, ato duket se kanë bërë pak përparim përgjatë rrugëve të tjera ditët e fundit dhe videot treguan luftime të ashpra në disa nga këto vende.

Përgjatë rrugës veriperëndimore, trupat izraelite duket se janë ndalur në periferi të kampit të refugjatëve Shati, rreth tre milje nga zemra e qytetit, dhe kanë shkatërruar ndërtesa dhe kanë lëruar dunat e rërës në zonat e parkimit.

Videoja e publikuar nga Hamasi të shtunën tregoi luftëtarët e saj duke sulmuar tanket izraelite dhe transportuesit e personelit të blinduar në zonë, duke sugjeruar se beteja mund të ketë ndaluar përparimin atje.

Majtas 26 tetor, djathtas 3 nëntor – Korridoret e përdorura nga izraelitët për avancimin

Trupat izraelite që vijnë nga verilindja duket se kanë bërë përparimin më të vogël, duke u ndalur në periferi të fshatit Beit Hanoun.

Ushtria izraelite publikoi video të ushtarëve që ecnin nëpër rrugët e shkreta atje më 31 tetor.

Më 1 nëntor, Hamasi publikoi një video që tregonte një dron komercial duke hedhur eksploziv mbi një grup ushtarësh izraelitë brenda një zone aty pranë të mbrojtur nga muret.

Lexo edhe :  VIDEO/ I vodhi “Rolex”-in në semafor, 64-vjeçari përplas me “Lamborghini” hajdutin
Majtas 26 tetor, djathtas 3 nëntor

Imazhet tregojnë gjurmët e automjeteve që kalojnë përgjatë gjerësisë në jug të qytetit të Gazës.

Ky përparim duket se ka zgjatur disa ditë, dhe imazhet e mëparshme satelitore treguan shtëllunga të shumta të mëdha tymi përgjatë rrugës, duke sugjeruar luftime të rënda.

Trupat izraelite që përparonin në këtë aks prenë rrugën Salah al-Din, një arterie qendrore që kalon brezin. Më 30 tetor, një video tregonte një tank izraelit në rrugë duke qëlluar mbi një automjet civil.

 

Më 3 nëntor, trupat në këtë aks arritën në rrugën Al-Rashid, e cila kalon përgjatë bregut të Mesdheut, siç tregojnë pamjet.

Lart majtas 26 tetor, lart djathtas 3 nëntor. Më poshtë, rrethuan tanket izraelite

Një imazh me rezolucion të lartë i marrë më 3 nëntor dhe i dhënë për The Washington Post nga Planet Labs tregon në detaje skajin e përparimit të Izraelit jugor.

Më shumë se një duzinë nga ato që duken të jenë automjete të blinduara mund të shihen rreth 900 metra nga rruga Al-Rashid dhe bregu, dhe trupat kanë gërmuar në pozicione brenda ndërtesës të identifikuar në harta si Klubi i Miqve, një klub privat sportiv dhe kuajsh./e.t

Të fundit

Një rrugë në Tiranë merr emrin e Dritan Mezinit, Veliaj: Do vazhdojë të na frymëzojë

Një rrugë në Tiranë, në hyrjen veriore të Liqenit Artificial, do të mbajë emrin e sipërmarrësit Dritan Mezini, i...

Modelja e famshme bëhet nënë për herë të parë, zbulohet emri i veçantë i vogëlushes

Modelja e njohur Sofia Richie dhe partneri i saj Elliot Grainge janë bërë prindër. Sofia lindi një vajzë, të quajtur Eloise Samantha Grainge. Ajo zbuloi...

Himara nis sezonin turistik/ Fluks turistësh nga Anglia, Gjermania e Zelanda e Re

Himara tashmë e ka nisur sezonin turistik duke sfiduar edhe motin e paqëndrueshëm. Numri i turistëve është në rritje ndërsa janë kryesisht te huaj ata...

Gjendet e pajetë në banesë adoleshentja, ‘ngrihet në këmbë’ grupi hetimor

Një 17-vjeçare dyshohet se i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Adoleshentja raportohet se është gjetur e pajetë nga familjarët e saj. Ngjarja e...

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën e vdekjeve të regjistruara vetëm...

Lajme të tjera

Web TV