Mal i Zi/ Ja rezultati i zgjedhjeve nga numërimi 100% i votave

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Publikohen rezultatet e zgjedhjeve parlamentare në Malin e Zi.

Në bazë të 100% të votave, Komisioni Shtetëror Zgjedhor ka njoftuar se Partia Demokratike e Socialistëve (e Gjukanoviqit) ka fituar 35.06% të votave, përkatësisht 143,548 vota. Ndërsa koalicioni Për Ardhmërinë e Malit të Zi e Zdravko Krivokapiqit 32.55%, ose 133,267 vota.

Koalicioni Paqja është Kombi Ynë ka fituar 12.53% (51,297), E Bardha mbi të Zezën e Dritan Abazoviqit 5.53% (22,649), Socialdemokratët 4.10% (16,769), Partia Boshnjake 3.98% (16,286), SDP-ja – Mali i Zi i Fuqishëm 3.14% (12,839), Lista Shqiptare 1.58% (6.488) dhe Koalicioni Shqiptar me Një Zë 1.14% (4.675 vota).

0.27% (1,115) ka fituar Iniciativa Qytetare Kroate. Partia Reformiste Kroate 0.13 për qind, përkatësisht 532 vota.

Në të gjithë vendin kanë votuar 76.65% e votuesve të regjistruar, përkatësisht 413,954 votues, nga të cilët fletëvotime të vlefshme kanë qenë 409,451./Er.Ke/Fjala.al

Të fundit

Angelina Jolie bëhet bionde dhe duket yll

Duket se aktorja e njohur e ka gati formulën e kapërcimit të stinëve nga dimri i ftohtë në pranverën...

Amerikanët para një ripërballje Biden-Trump

Amerikanët janë përballë një përsëritjeje të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020. Sondazhet tregojnë një mungesë përkrahjeje për të dy kandidatët, ndërsa zoti Trump ndeshet edhe...

Vrau babanë në bashkëpunim me motrën dhe vëllanë, Hysen Meta pranon krimin

Hysen Meta 25 vjeç ka pranuar se ka qenë qenë ekzekutori i babait të tij Pëllumb Meta në Durrës, ndërsa është ndihmuar nga motra dhe...

Të mundësh Ramën me bedelët e Metës!

Nga Dritan Hila Të ndodhur në një krizë ideore dhe morale dhe me probleme të mëdhaja personalitetesh në partinë e tij, Ilir Meta ka dalë...

“Dëshmoi se ekziston”, gazetari analizon protestën e Rithemelimit: Mungon qeverisja..

Gazetari Mentor Kikia, i ftuar në një studio televizive, ka komentuar protestën e Rithemelimit për të cilën u shpreh se ne si shoqëri nuk...

Lajme të tjera

Web TV