Rusi/ Dhunohet aktivisti i njohur për të drejtat e njeriut

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Rusi të dielën, ku 22-vjeçari, Egor Zhukov, bloger dhe  aktivist i njohur për të drejtat e njeriut, është qëlluar nga dy persona që i zunë pritë para banesës së tij, pak para se të largohej me një motor.

Zhukov nuk është një emër i panjohur në Rusi, pasi një vit më parë u shndërrua në simbol të protestave atje.

Stafi i tij i punës postoi foto të 22-vjeçarit me fytyrë  të gjakosur, sy të fryrë dhe buzë të çara në disa media sociale. Pavarësisht dëmtimeve, Egor u shfaq  i qetë.

Diagnoza e tij tregon për tronditje në kokë.

Aktivisti i njohur dhe blogeri Zhukov u arrestua në gusht të vitit 2019 për pjesëmarrje të paligjshme në protesta kundër përjashtimit të kandidatëve të pavarur nga zgjedhjet në Duma në Parlamentin e Rusisë.

Ai u dënua për organizim të protestave të dhunshme. Dënimi i tij u komentua gjerësisht në Rusi ndërsa shoqëria civile u mobilizua për lirimin e tij.

Në fund të procesit, ai u dënua për nxitje të ekstremizmit, veçanërisht në katër materiale video të publikuara në vitin 2017, të cilat përmbanin disa imazhe të protestave kundër qeverisë.

Zhukov u dënua në dhjetor me tre vjet burg, mirëpo më vonë u lirua me kusht, ndërsa u komentua si një fitore në Rusinë e sotme.

Moska kishte urdhëruar mbylljen e kanalit të tij në YouTube për dy vjet.

Zhukov punon për Radio Echo të Moskës. /Er.Ke/Fjala.al

 

Të fundit

Modelja e famshme bëhet nënë për herë të parë, zbulohet emri i veçantë i vogëlushes

Modelja e njohur Sofia Richie dhe partneri i saj Elliot Grainge janë bërë prindër. Sofia lindi një vajzë, të quajtur...

Himara nis sezonin turistik/ Fluks turistësh nga Anglia, Gjermania e Zelanda e Re

Himara tashmë e ka nisur sezonin turistik duke sfiduar edhe motin e paqëndrueshëm. Numri i turistëve është në rritje ndërsa janë kryesisht te huaj ata...

Gjendet e pajetë në banesë adoleshentja, ‘ngrihet në këmbë’ grupi hetimor

Një 17-vjeçare dyshohet se i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Adoleshentja raportohet se është gjetur e pajetë nga familjarët e saj. Ngjarja e...

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën e vdekjeve të regjistruara vetëm...

Rita Lati zbulon parodinë që e bëri të famshme (Video)

Rita Lati ka ushqyer me humor publikun shqiptar prej dekadash, duke shkruar emrin e saj krah aktoreve më të dashura. Në fillimet e saj u...

Lajme të tjera

Web TV