Ushqimet duhet të përdorni për qenin tuaj…

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nëse qeni juaj është 6 muajsh ose 6 vjeç, ai do të ketë nevoja të ndryshme ushqyese. Nëse pëlqeni më shumë rracën Labrador ose një dachshund do t’ju duhet edhe një vakt tjetër.

Përveç kësaj, duhet të merrni parasysh nëse keni probleme alergjie ose nëse keni nevojë të humbni peshë për të qenë më të shkathët dhe të shëndetshëm.

Duke marrë parasysh këtë fakt, duhet të pyesim veten nëse po ushqejmë mikun tonë si duhet dhe nëse është koha të ndryshojmë ushqimin që po blejmë për ta ushqyer atë në një mënyrë të shëndetshme.

Kemi zgjedhur gjashtë ushqime të thata të markave të veçanta premium për secilin lloj të qenve. Do t’i gjeni në Tíanimal, një dyqan specifik të produkteve për kafshët shtëpiake ose në Amazon.

Ky ushqim është specifik për këlyshët e racave të mëdha, sepse kur të rriten, ata do të peshojnë më shumë se 30 kg.  Edhe pse ushqimi është i njëjtë mund të vlejë edhe  për një qen me një peshë mesatare nga 10 deri në 30 kg si të rriturit. Ka përbërësit kryesorë të pulës dhe orizit, burime të shkëlqyera të proteinave dhe karbohidrate të lehta për tu tretur.  Një përbërje që ka një raport optimal të kalciumit dhe fosforit dhe vitaminës D për të siguruar rritjen dhe zhvillimin e duhur të kockave.

Përveç kësaj, siguron acide yndyrore Omega 3 për të ndihmuar zhvillimin korrekt të sistemit nervor qendror, procesin e të mësuarit dhe vizionin. Sikur të mos mjaftonte kjo dietë do të forcojë edhe sistemin imunitar të tyre. Specifike për këlyshët nga  2 deri në 12 muaj. /Ra.My.Fjala.al/

Lexo edhe :  Andi në telashe, adashi nga Amerika kërkon ti rrëmbejë Tean/ Befason bukuroshja: Nuk jemi ende çift

 

 

Të fundit

Dropulli grek apo shqiptar? Plas “sherri” mes deputetes së PS-së dhe gazetarit Marin Mema (Dokumentari dhe debati i plotë)

Një ditë më parë në Top Channel u transmetuar dokumentari i radhës i “Gjurmë Shqiptare” të gazetarit Marin Mema....

Horoskopi, 18 janar 2021

DASHI Në letër ka komplikime dhe zgjedhje të vështira për të bërë. Nëse jetoni dy marrëdhënie në të njëjtën kohë, duhet të kuptoni se në...

Aleksej Navalnyn e arrestojnë pasi mbërrin në Moskë

Kritiku i ashpër i Kremlinit dhe aktivisti politik Aleksej Navalny u arrestua, pasi u kthye në Rusi të dielën. Me vendimin për kthim ai...

Makina i gjendet e djegur në Pukë, zhduket në Shqipëri ish-arbitri italian

Prej 10 ditësh ish-arbitri italian i futbollit Davide Pekoreli është zhdukur pa lënë gjurmë në Shqipëri. Mediat italiane raportojnë mbi ngjarjen e mistershme, ku ndër...

“A do dilje me një djalë më të ri?” Armina Mevlani jep përgjigjen e papritur

Armina Mevlani është pyetur në rrjetet sociale nëse do të martohej me një burrë më të ri se vetja dhe ajo tregoi nuk i...

Lajme të tjera

Web TV