Studimi/Ja cila është simptoma e re e Covid-19 tek personat e infektuar

113 563 lexime

77,342FansaPëlqeje

Virusi Covid-19 i cilësuar si një virus I cili sjell ndërlikime të mëdha në shëndetin e njëriut deri në vdekjen e tij,  dallohet nga një sërë simptomash që edhe pse të ngjashme me gripin e thjeshtë sezonal e identifikojnë këtë infeksion nga të tjerët.

Një prej këtyre simptomave është edhe humbja e nuhatjes, shqisë e cila humbiste pothuajse plotësisht tek personat e infektuar me koronavirus.

Por së fundmi ekspertët kanë dalluar një tjetër simptomë tek këta persona, e quajtur parosmia ose shtrembërimi I nuhatjes.

Anosmia (humbja totale e nuhatjes) është një gjendje e pazakontë dhe e bezdisshme, parosmia duket se është edhe më shumë. Kjo sepse shtrembërimi i aromës ndodh me erëra të njohura. Aromat e këndshme zëvendësohen me erëra të pakëndshme, siç janë perimet e kalbura ose tymi i cigares.

Parosmia e bën ushqimin të pangrënshëm dhe vështirëson veprimet në jetën tone të përditshme, si larja e enëve apo e dhëmbëve.

Rikuperimi i ndjenjës së nuhatjesi cili tek pacientët me Covid-19 mund të ndodh për 1-2 javë, ndoshta edhe më shumë, është shumë i ngadaltë pasi neuronet e nuhatjes kërkojnë shumë kohë për t’u rigjeneruar.

Çfarë thonë ekspertët për këtë? Disa kanë vërejtur se parosmia, e cila është një simptomë e rikuperimit të aromës, është kalimtare, por te disa njerëz mund të zgjasë me vite. Dr. Claire Hopkins, president i Shoqatës Rinologjike Britanike, tha se është e gabuar të mendosh se humbja ose ndryshimi i nuhatjes që shkakton koronavirusi është jetëshkurtër. Ka shumë mundësi për shërim, por ka shumë njerëz që do të humbin nuhatjen e tyre për një periudhë të gjatë kohore, me pasoja serioze në jetën e tyre. Në fakt, shqisa e nuhatjes luan gjithashtu një rol të rëndësishëm në kujtesë, gjendje shpirtërore, emocione dhe ata që vuajnë nga mosfunksionimi i saj përshkruajnë një ndjenjë izolimi dhe frustrimi. /Ra.My.Fjala.al/Co

Të fundit

Ja kur do të jetë gati vaksina anti-Co*vid në Shqipëri

E gjithë bota është në luftë me kohën dhe pandeminë për krijimin sa më shpejt të vaksinës, anti-Covid-19. Teksa...

Ekskluzive/Ulet numri i fëmijëve që ndodhen në paraburgim, por 5 të mitur akuzohen për vrasje

Lajmi i publikuar sot në media se një 14-vjeçar është arrestuar në Durrës sepse në çantën e tij iu gjet një pistoletë, beri jo...

Vaksina ndaj Co*vid/ Manastirliu: E garantojmë sapo të jetë gati, do të mbulojmë gjithë popullatën

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu u shpreh se qeveria shqiptare është gati ta blejë vaksinën ndaj koronavirusit, sapo ajo të jetë gati. E ftuar në...

Arilena Ara pjesë e ‘Milan Fashion Week’

Pandemia ka ndryshuar mënyrën se si industria e modës po i afrohet publikut me krijimet e reja. Javët e fundit, gjithçka është zhvilluar online. “Milan...

Halit Valteri: Nuk e votoj draftin, Basha u kthye në ‘doktor Covidi’

Deputeti i opozitës parlamentare, Halit Valteri është shprehur se ai nuk do të votojë draftin e mazhorancës për hapjen e listave. Sipas tij, edhe pse...

Lajme të tjera

Web TV