Francë, 8 vjeçari ndryshon gjininë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një nga fëmijët e tyre ishte në depresion dhe thoshte se donte të vdiste. Prindërit nuk e kuptonin se çfarë kishte djali i tyre. Më pas më në fund, shkurtin e kaluar, djali ka pranuar që ajo gjendje ishte sepse ndjehej vajzë e burgosur në trupin e një djali. Është kjo historia e Baptiste, 8-vjeç, që sot quhet Lilie. Familja që jeton në Aubignan, në Jug të Francës, po ndihmon kështu të voglën transgender të vazhdojë luftën e saj. Një sukses ka arritur tashmë në shkollë, ku frekuenton vitin e tretë fillor, duke marrë të drejtën për të ndryshuar emrin.

‘Në fillim në administratën e shkollës nuk ishin aspak të bindur. Pyesnin nëse Lilie ishte i bindur për këtë ndryshim apo ishte bindur nga dikush tjetër’, shpjegon babai i Lilie për ‘La Stampa’. Një psikolog po ndjek vajzën prej disa ditësh në shkollë dhe në fund zyra e shkollës ka pranuar. Lilie ka vendosur të rrisë kaçurrelat dhe tani vishet si një vajzë, depresioni i ka kaluar tashmë dhe është mirë.

Atyre që thonë që është shumë shpejt për të pasur një koshiencë seksuale babai i përgjigjet: ‘Edhe ne i kemi bërë këtë pyetje vetes dhe jemi këshilluar me shoqatën e Lgbt në zonën tonë. Ata na shpjeguan që është pikërisht në këtë moshë që ndërgjegjja ekziston. Pastaj unë thashë: Në moshën 8-vjeçare unë e dija që isha një mashkull’, thotë babai.

Familja e Lilie përbëhet nga mami, babai dhe dy fëmijë të tjerë (binjaku i Lilie dhe një motër më e madhe). Kjo risi është pritur shumë natyrshëm në familje, njësoj si në të gjithë zonën ku vogëlushja jeton. Sidoqoftë në zyrën e regjistrimit refuzuan të bëjnë ndryshimin e emrit duke thënë që është shumë shpejt dhe duhet të presim. Ne do vazhdojmë të luftojmë’, shton babai.

Lexo edhe :  E rëndë/ Burri ekzekuton gruan dhe vetëvritet në sy të kalimtarëve (Pamjet)

/balkanweb.com


Të fundit

Dhjetra banesa u shkatërruan nga tërmeti, shikoni si duket sot lagjia e ndërtuar në Thumanë

Procesi i rindërtimit për banesat e shkatërruara nga tërmeti i 26 nëntorit të vitit 2019, vijon në disa lagje...

“Jetoj në apartament 124 m2″/ Berisha “zbulon” pasurinë: Kam kursime 100.000 euro, diçka më shumë a më pak…

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur për shpalljen e tij “non-grata” nga DASH, duke thënë se ata nuk mund t’i gjejnë asgjë, si përsa i...

Taulant Balla paralajmëron kryedemokratin: Gati padia për Bashën! E ftoj që të ndjekë…

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla deklaroi sot në “Real story” se ka gati një padi për të depozituar në gjykatë kundër...

Të buzëqeshur e të përqafuar/ Kryeministri Rama poston foton ‘krahë për krahë’ me Albin Kurtin (Foto)

Kryeministri i vendit, Edi Rama, ka publikuar një foto në “Instagramin” e tij, krahë për krahë me homologun kosovar, Albin Kurtin. Shihen teksa pozojnë të...

Hapet gara për projektin e portit të ri në Porto Romano, zgjat deri më 9 korrik me fond 9.3 mln €

Autoriteti Portual i Durrësit ka hapur garën për projektin që do të ketë porti i ri tregtar në zonën e Porto Romanos duke i...

Lajme të tjera

Web TV