Krimet kundër mjedisit/ Polica procedon 11 persona dhe sekuestron 5 automjete

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Policia vazhdon luftën kundër krimeve mjedisore dhe kapjen e personave përgjegjës për këto krime.

Në tre rrethe, Dibër , Mat dhe Bulqizë policia ka arritur të identifikojë 11 shkelje që përkojnë me akuzat e “Krim kundër mjedisit” dhe ka arrestuar po 11 persona si përgjegjës të këtyre shkeljeve.

6 prej tyre në Dibër e Mat u kapën duke ndërtuar pa leje, kurse 5 të tjerë po transportonin lëndë drusore pa dokumentacion.

Policia ka sekuestruar 25 metër kub lëndë drusore dhe 5 automjete që përdoreshin për të transportuar.

 

NJOFTIMI NGA POLICIA

Dibër / Bulqizë / Mat

Vijon zbatimi  i planit të masave për parandalimin dhe goditjen e krimeve mjedisore.

Evidentohen dhe goditen nga Policia, 11 raste të krimeve mjedisore, dhe procedohen penalisht 11 shtetas. Sekuestrohet rreth 25 metër kub lëndë drusore dhe 5 automjete që shërbenin për  transportim.

Strukturat e DVP Dibër, në zbatim të planit të masave për parandalimin dhe goditjen e krimeve mjedisore dhe si rezultat i kontrollit të pandërprerë të territorit , gjatë 20 ditëve të para të muajit  Shtator,  kanë evidentuar dhe goditur 11 raste, ku janë proceduar penalisht në gjendje të lirë shtetasit:

C., B. S., B. G., N. C., K. M., banues në Dibër, dhe F. M., banues në Mat, pasi janë konstatuar nga shërbimet e Policisë duke ndërtuar objekte, pa lejen e organeve përkatëse.

Gjithashtu ka filluar procedimi penal për shtetasit :

XH., G. N., banues në Bulqizë; L. L., XH. F., SH. B., banues në Dibër, pasi janë kapur  nga Policia duke transportuar lëndë drusore, pa dokumentacionet përkatëse.

Materialet procedurale në ngarkim të  shtetasve të lartëpërmendur i  kaluan Prokurorisë Dibër dhe Mat për veprat penale “Ndërtim i paligjshëm”, dhe “Prerje e paligjshme e pyjeve”.

Lexo edhe :  E infektuar me COVID, humb jetën mësuesja e muzikës në Prrenjas

Policia e Dibrës do të vijojë kontrollet për parandalimin dhe goditjen e krimeve mjedisore dhe në këtë kuadër kërkon bashkëpunimin e qytetarëve që të denoncojnë çdo rast të paligjshmërisë në Komisariatin Dixhital apo në numrin pa pagesë 112, duke siguruar anonimatin dhe reagim të paanshëm kundrejt shkelësve të ligjit.

Të fundit

Vetë-ekzaminoni gjëndrën tiroide në vetëm një minutë

Gjëndra tiroide është një rregullator i punës së të gjitha qelizave të trupit, pasi hormonet që prodhon ndikojnë drejtpërdrejt...

‘Hëna Blu’ shfaqet natën e Halloween-it (Video)

Natën e Halloween, të shtunën, një fenomen tepër i rrallë do të ndodhë në qiell. Shihet teper rrallë, por ne do të kemi rastin të...

OFL “ultimatum” për pasurinë dy të dënuarve nga Korça dhe Peshkopia

Operacioni Forca e Ligjit iu është drejtuar me formularë për deklarimin e burimeve të pasurisë dy personazheve të njohur të botës së krimit. Në kuadër...

Shkundet Turqia/ Tërmet 6.6 ballë, lëkundjet ndjehen edhe në Greqi

Një tërmet i fuqishëm ka goditur para pak minutash Turqinë. Lëkundjet janë ndjerë në Stamboll, Izmir, Çanakkale, Denizli, Bursa si dhe në Greqi. Qendra e tërmetit...

Hoqi maskën/ Vittorio Sgarbi nxirret ‘zvarrë’ nga Parlamenti i Italisë (Video)

Politikani i njohur Vittorio Sgarbi është nxjerrë me forcë nga Parlamenti i Italisë pas replikave të ashpra ndërkohë që kishte hequr edhe maskën. “Ju jeni...

Lajme të tjera

Web TV