Bjellorusi/ Autoritetet kërcënojnë se do të përdorin armë vdekjeprurëse kundër protestuesve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Vijojnë përplasjet mes policisë dhe protestuesve në rrugët e Minsk. Këtë herë qytetarët protestonin kundër arrestimeve masive të kryera gjatë fundjavës.

Në fundjavën që lam pas më shumë se 700 persona u ndaluan gjatë protestës e cila përbën tubimin e nëntë radhazi kundër regjimit të presidentit Lukashenko, protesta të nisura pas 9 gushtit kur u zhvilluan zgjedhjet presidenciale.

Në mesin e tensioneve Policia akuzon protestuesit se kanë nisur të bëhen të dhunshëm.

Oficerët janë autorizuar se nëse është e nevojshme të përdorin forcën kundër demostruesve.

Gennady Kazakevich, zv.ministri i parë i Brendshëm i Bjellorusisë tha se“Ne nuk do të lejojë rrëmuje në rrugë do të sigurohet që në vend të vendoset rend dhe rregull.

Oficerët e zbatimit të ligjit dhe të tjera forca do të përdorin pajisjet e nevojshme  të kontrollit e nëse do të jetë e nevojshme edhe armë vdekjeprurëse” . Ru. Do/Fjala.al


Të fundit

Ministrja e Bujqësisë: Do të krijojmë akademi për barinjtë sepse është një profesion i vështirë

Ministrja e Bujqësisë, Frida Krifca ka bërë me dije se do të hapet një akademi për barinjtë. Në Komisionin e...

Pfizer prezanton pilulën antivirale kundër Covid-19

Pfizer ka thënë se pilula e saj eksperimentale antivirale për COVID-19 ul shkallët e rrezikut të shtrimit në spital dhe vdekjes me gati 90...

Aksion antikanabis në Lezhë/ Policia ndalon makinën me drogë, trafikantët tentojnë të largohen

Policia e Lezhës ka ndërmarrë një aksion policor, në hyrje të qytetit, ndërsa mësohet se disa persona janë arrestuar. Mësohet se policia ka sekuestruar...

Kushi thirrje të prerë drejtuesve të strukturave arsimore: Identifikoni çdo rast dhune tek të miturit

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi iu ka dhënë një urdhër të prerë drejtuesve të strukturave arsimor në të gjithë vendin për të evidentuar rastet...

Gjendet i vdekur një diplomat rus në Berlin para ambasadës së Rusisë

Një diplomat rus i dyshuar si agjent i fshehtë i shërbimit të inteligjencës është gjetur i vdekur para Ambasadës së Rusisë në Berlin muajin...

Lajme të tjera

Web TV