Maqedoni/ Pritet miratimi i masave anti-Covid, administrata të punojë nga shtëpia

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qeveria e Maqedonisë propozon që administrata shtetërore të punojë nga shtëpia ose me ndërrime.

Propozim ky që vjen nga ministri i Shëndetësisë në kuadër të masave për parandalimin e përhapjes së Covid-19.

Në këtë kategori, përveç administratës shtetërore, propozohet të jenë edhe të punësuarit në gjykata dhe komuna.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, ka thënë se neser do të vendoset nga qeveria për masat e reja, ku pritet që pas vendimit të ri, bizneset të punojnë deri në orën 23:00, ndërsa kapaciteti i transportit publik do të reduktohet në masën 50%.

Filipçe shpreson se ligji për masat e reja do të miratohet deri në fund të kësaj jave, ndërsa thekson se nëse nuk do të ketë rezultat hapi i radhës do të jetë rikthimi i orës policore.

Kujtojmë që rastet me Covid-19 në Maqedoni janë rritur ndjeshëm.

Vetëm gjatë 24 oëve të fundit në Maqedoni janë regjistruar 161 rate të reja pozitive dhe 7 viktima.

Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë, që nga shpërthimi i pandemisë vendi ka raportuar gjithsej 23.788, përfshirë 846 viktima dhe 17.392 të shëruar, ndërkohë që numri aktiv i rasteve me COVID-19 është 5.550. /Ra.My.Fjala.al/


Të fundit

EMRAT/ Me pistoletë dhe kokainë në makinë, prangosen dy persona në Tiranë

Me armë zjarri pistoletë dhe kokainë, në automjet, kapen në flagrancë dhe vihen në pranga 2 shtetas. Sekuestrohen arma e...

Vlera e koeficientit të pagave për vitin 2023/ Ku renditet Shqipëria

Vlera e koeficientit të pagave për vitin 2023 do të jetë 105 euro. Kështu tha kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë mbledhjes së Qeverisë më...

Pse për numerologët dita e nesërme është kaq fatsjellëse, ja çfarë duhet të bëni

Që nga 22 janari, të gjithë planetët po lëvizin drejtpërdrejt (pra, asnjëri prej tyre nuk është në prapavijër), dhe me hyrjen në muajin shkurt,...

Telenovela e merkatos, Chelsea i nis dokumente të gabuara PSG-s për transferimin Ziyech

“Telenovela” e lidhur me kalimin e Hakim Ziyech në Paris Saint-Germain është pasuruar me një kapitull të ri. Siç raportojnë mediet britanike duket se ka...

Lindi foshnjën 4 ditë më parë, ndërron jetë 29-vjeçarja në maternitetin ‘Koço Gliozheni’

Një 29-vjeçare ka ndërruar jetë në Maternitetin e ri "Koço Gliozheni" pas lindjes. Burime për Report Tv bëjnë me dije se ka lindur në mënyrë...

Lajme të tjera

Web TV