Infektohet sanitarja, mbyllet kopështi nr.3 në Fier

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Sanitarja e kopshtit nr.3 në qytetin e Fierit ka rezultuar e infektuar me Covid-19.

Pas simptomave të para, të ngjashme me koronavirusin sanitarja ka kryer tamponin dhe ka rezultuar e infektuar.Menjëherë pas përgjigjes së tamponit është mbyllur kopshti i fëmijëve dhe janë lajmëruar të gjithë prindërit.

Ka filluar gjithashtu edhe hetimi epidemiologjik i të gjithë kontakteve që sanitarja ka patur me familjarët e saj, stafin dhe fëmijët.Deri më tani asnjë fëmijë apo pjesëtar tjetër i stafit nuk ka paraqitur simptoma të koronavirusit, e kjo mbyllje e kopshtit, për një javë, është bërë si masë sigurie. Ambientet e kopshtit janë dezinfektuar, dhe ky proces do të kryhet çdo ditë.

Për shkak të infektimit të edukatoreve dhe punonjësve me COVID -19, 4 kopshte janë mbyllur ditën e sotme, konkretisht një në Tiranë, një në Vlorë, një në Fier dhe një në Pogradec.

Në të 4 kopshtet e mbyllura janë infektuar 7 edukatore  dhe  6 sanitare, ndërsa pjesës tjetër të stafit të këtyre kopshteve të mbyllura po u bëhet tamponi.

/Ra.My.Fjala.al/


Të fundit

Rama bën ndryshime në qeveri

Kryeministri Edi Rama në mbledhjen e sotme ka emëruar Enkelejda Muçajn zëvendësministre të Infrastrukturës dhe Energjisë. VENDIMI I PLOTE EMËRIM NË...

Rikthehet karantina/ Shteti i parë në Evropë që po mbyll shkollat dhe bizneset: Jemi në rrezik!

Letonia ka njoftuar një bllokim një mujor nga Covid-19 pas një rritje të infeksioneve, duke u bërë vendi i parë në Evropë që rivendos...

8 humbje jete e 659 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit

Tetë persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit në vend si pasojë e COVID. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se po...

Parashikimi “i nxehtë” / Televizioni transmeton filmin erotik në vend të motit (VIDEO)

Parashikimi i motit në një televizion lokal në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ishte më shumë “se i nxehtë”. Teknikët e televizionit KREM, me bazë...

KPK shkarkon nga detyra gjyqtaren e Tiranës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi sot shkarkimin nga detyra të gjykatëses Manjola Beljeri nga Gjykata e  Rrethit Gjyqësor Tiranë. Shkarkimi i Bejlerit u vendos...

Lajme të tjera

Web TV