Arsyet pse duhet të hani një grusht bajame çdo ditë

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Bajamet kanë një sërë dobish për shëndetin, më shumë nga sa mund ta imagjinoni. Më poshtë do gjeni një mori arsyesh se pse duhet të hani një grusht bajamesh çdo ditë.

Zemra- Yndyrat joshtazore, proteinat dhe potasi që përmbajnë janë themelore për shëndetin e zemrës. Ndërkohë vitamina E është një antioksidant shumë i rëndësishëm që redukton rrezikun për t’u prekur nga sëmundje kardiake.

Presioni i gjakut– Potasi që gjendet te bajamet ndihmon për të rregulluar presionin e gjakut.

Truri– Bajamet dhe elementët që gjendjen në to, ndihmojnë për të zhvilluar shëndetin e trurit, në sajë të elementëve si riboflavina dhe L-carnitina. Studime të ndryshme kanë treguar se vaji i bajameve është shumë i rëndësishëm për funksionimin e shëndetit nervor.

Kockat- Bajamet janë një burim shumë i madh vitaminash e mineralesh, mes tyre fosfori. Ai ndihmon për forcimin e kockave dhe dhëmbëve, përveçse ndihmon për të luftuar osteoporozën.

Sistemi imunitar- Bajamet janë të pasura me minerale alkaline natyrale, të cilat forcojnë sistemin imunitar duke na mbrojtur nga sëmundjet.

Diabeti- Bajamet ndikojnë për të mbajtur nën kontroll nivelin e glukozës dhe insulinës pas vakteve të ushqimit.

Kanceri– Bajamet përmirësojnë lëvizjen e ushqimeve në zorrën e trashë, duke parandaluar krijimin e kancerit në këtë pjesë të trupit.

Kapsllëku- Duke qenë të pasura me fibra, bajamet parandalojnë kapsllëkun. Kjo pasi stimulojnë procesin tretës, edhe më shumë nëse shoqërohen me ujë.

Shtatzënia- Acidi folik që gjendet te bajamet, ndihmon për të parandaluar defektet te foshnja. Ndër të tjera ndihmon edhe për formimin e qelizave. Për këtë arsye mjekët japin rregullisht acid folik për femrat shtatzënë.

Të fundit

Lufta e UÇK-së/ Topalli: E kaluara e Bashës është e dyshimtë

Jozefina Topalli u pyet në emisionin “Quo Vadis” për Lulzim Bashën lidhur me akuzat mbi hetimet për luftën e...

Rama publikon videon: Ish-luftëtarja e UÇK që braktisi ëndrrat dhe iu bashkua vëllait në luftën për liri

Përmes një postimi në Facebook, kryeministri Edi Rama ka sjellë, historinë e Hamide Xhemajlit, ish-lufëtare e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ajo tregon se i është...

Anketa/ Serbët duan luftë me Kosovën, 47% e tyre të gatshëm të marrin pjesë

52 % e serbëve të anketuar thonë se Serbia duhet të ndërhyjë ushtarakisht në Kosovë në rast të një konflikti të armatosur, ndërsa 47...

“Boll me mashtrime”/ Skënder Brataj i përgjigjet Bashës: Nuk e luan topi që…

Mjeku Skënder Brataj ka hedhur poshtë këto akuzat e Lulzim Bashës për fshehjen e numrit të viktimave nga Covid19, duke thënë se opozita nuk...

4 dhjetori, “dita e gjykimit” për Joakim Lëvin, Federata Gjermane thërret në apel trajnerin

Federata Gjermane e Futbollit (DFB) shpall kalendarin e vlerësimit të punës së trajnerit me përfaqësuesen. DFB-ja ka njoftuar të hënën se ka nisur analiza e...

Lajme të tjera

Web TV