Evropa e ngërthyer nga Corona

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjermani po rriten tej mase infektimet, kurse Çekia, Belgjika dhe Holanda janë kthyer ndërkohë në vatra të rrezikshme të pandemisë. Një vështrim mbi përhapjen me shpejtësi të virusit kudo në Evropë. Në fillim ishte kancelarja Merkel që u shpreh për një reduktim në minimum të kontakteve dhe heqjen dorë nga udhëtimet, e pas kësaj u bë i ditur lajmi, se ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn është infektuar me Corona. Më 23 tetor Instituti Robert Koch bëri të ditur se janë kaluar më shumë se 11.000 infektime në 24 orë. Në vende të tjera situata është më e rënduar.

Holanda

Me një përqindje infeksionesh me 596 persona për 100.000 banorë në 14 ditët e fundit, Holanda renditet pas Çekisë me 1066 raste për 100.000 banorë dhe Belgjikës, 932 raste për 100.000 banorë. Për shkak të rritjes kaq të madhe të infektimeve, qeveria holandeze ka vendosur një lockdown të pjesshëm më 14 tetor. Lokalet, kafenetë dhe restorantet janë mbyllur, nga ora 20:00 nuk lejohet më të ofrohet alkool, kurse në shtëpi nuk lejohet të ftohen më shumë se 3 vetë. Metrotë dhe autobusët përdoren vetëm në raste emergjence. Më 27 tetor vendoset për masa të tjera.

Suedia

Qeveria e këtij vendi ka vendosur për qytetin e katërt më të madh, Uppsala kufizime të forta. Deri më 3 nëntor banorët as nuk lejohet të organizojnë festa dhe dhe as të marrin pjesë në to. Kontaktet me njerëz të tjerë duhet të mënjanohen dhe transporti publik të mos përdoret. Epidemiologu suedez, Anders Tegnell u shpreh se nuk e përjashton që kufizimet të vendosen në pjesë të tjera të vendit. Aktualisht numri i infektimeve të reja ditore është rritur mbi 5000.

Portugalia

Edhe ky vend shënon rritje të mëdha të infektimeve të reja. Në fillim të muajit më 5 tetor u regjistruan 734 raste, në 22 tetor 3270. Që nga 14 tetori vendi ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, kurse më 23 tetor ka pasur kufizime të reja në rajonet veriore të vendit. Në këtë vend u vendos 2 nëntori si ditë përkujtimore për 2000 viktimat e Coronës. Gjurmimi digjital do të zgjerohet, kurse aplikacioni „Stay away Covid” do të bëhet i detyrueshëm për të gjithë.

Belgjikë

Në tetor u rrit tej mase numri i infektimeve në Belgjikë. Ky vend me treguesin 14 ditor të infektimeve prej 932 rastesh në 100.000 banorë konsiderohet si një nga rajonet më të prekura në Europë. Ministri belg i Shëndetësisë, Frank Vandenbroucke e sheh vendin „pak para një cunami”. Pandemia ka kushtuar deri më tani rreth 10.000 jetë njerëzish në Belgjikë. Numri ditor i infektimeve nga 1-22 tetor u rrit nga 1300 në 13.200 raste.

Lexo edhe :  Italia thërret takimin e G7 pas sulmit të Iranit kundër Izraelit

Çeki

Edhe më e tensionuar është gjendja në Çeki. Që nga 5 tetori në këtë vend është shpallur gjendja e jashtëzakonshme në vendin me 10,7 milionë banorë. Sipas të dhënave të ECDC numri i infektimeve është rritur 1066 raste për 100.000 banorë, vlera më e lartë në të gjithë Evropën brenda 14 ditësh. Nga e enjtja janë hapur vetëm supermarketet dhe farmacitë. Qeveria ka urdhëruar që qytetarët të kufizojnë maksimalisht kontaktet.

Franca

Në Francë shënohet një rekord i ri i numrit të infektimeve. Të enjten u shënuan 41.000 raste infektimesh, 15.000 më shumë se një ditë më parë, dhe të premten u kalua numri i përgjithshëm i 1 milionë infektimeve. Qeveria ka vendosur ndalimqarkullimin nga ora 21:00-06:00 të mëngjesit në Paris dhe disa qytete të tjera. Nga kufizimet janë prekur më shumë se dy e treta e francezëve, rreth 46 milionë vetë.

Spanja

Në Spanjë këtë javë numri i infektimeve kaloi 3 milionë vetët. Nga 13-22 tetor u trefishua numri i infektimeve nga 7100 në 21.000 raste. Megjithatë miri fund në Madrid mbyllja e përgjithshme e vendosur deri më 23 tetor, aktualisht synohet që të izolohen vetëm lagjet më të prekura nga virusi.

Polonia

Edhe ky vend renditet në trendin negativ të rritjes së infektimeve. Nga 19-22 tetor numri i infektimeve të reja në ditë u rrit nga 7400 në 12.000 raste. Në një kohë që fazën e parë të pandemisë, për shkak të një mbylljeje të shpejtë, vendi e përballoi mirë. Qeveria po e kthen stadiumin kombëtar në Varshavë në spital të Coronës për shkak të numrit të infektimeve. Deri në fund të kësaj jave aty do të jenë gati 500 shtretër për pacientët Covi dhe 50 shtretër intensivë. Nga 18 tetori janë vendosur kufizime të kontakteve. Të shtunën u bë e ditur se presidenti Andrzej Duda është infektuar me Corona.

Austri, Zvicër, Luksemburg dhe Danimarkë

Edhe fqinjët e Gjermanisë shënojnë shifra të larta infektimesh. Më mirë është gjendja në Danimarkë, që ka një tregues 14 ditor 113 raste për 100.000 banorë. Luksemburgu konsiderohet një vatër e pandemisë me 507 raste për 100.000 banorë. Edhe në Austri shifrat janë rritur me mbi 2000 infektime në ditë. Më e rrezikuar paraqitet gjendja në Zvicër. Gazeta ditore “Südostschweiz” nga Chur bën një prognozë të errët: Zvicra kaq e organizuar dhe e pasur mund të kthehet në një vatër ndërkombëtare të pandemisë. Mesatarja javore shënon një rritje të infektimeve me 112%.

Re.gu/Fjala.al

Të fundit

Numri i pensionistëve u rrit, por buxheti i shtetit po shpenzon më pak

Rritja e numrit të pensioneve të pleqërisë u përshpejtua në vitin 2023, me ritmet më të larta të gjashtë...

Edhe për zgjedhjet e reja nuk do të kemi opozitë

Nga Artur Ajazi Shqipëria nuk mund të mbetet peng i asnjë ish-lideri dhe asnjë partie të shpartalluar, po ashtu dhe fatin e shqipëtarëve nuk mund...

Princ Harry zgjedh SHBA si rezidencë të përhershme, heq dorë zyrtarisht nga Britania

Princin Harry është zyrtarisht banor i përhershëm në SHBA, katër vjet pasi ai u largua nga Londra me Meghan Markle. Princi Harry zgjodhi ditën...

Familja e ish presidentit amerikan John Kennedy mbështet Biden në zgjedhjet presidenciale

Më shumë se 15 anëtarë të familjes së famshme të ish-presidentit amerikan John Kennedy do të mbështesin rizgjedhjen e presidentit amerikan Joe Biden. Me këtë...

FMN ul parashikimin për rritjen ekonomike të Shqipërisë në 2024

Ekonomia shqiptare do të rritet me 3.1% në vitin 2024. Me këtë parshikim, Fondi Monetar Ndërkombëtar, ka ulur pritshmëritë që kishte 6 muaj më...

Lajme të tjera

Web TV