Studimi i “The Lancet” për sistemin shëndetësor, ja ku renditet Shqipëria

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Revista mjekësore “The Lancet”, ka publikuar një renditje të sistemeve shëndetësore të 204 vendeve të ndryshme të globit, bazuar mbi 42 kritere, teknike, të gjitha të bazuara në efektshmërinë e trajtimeve mjekësore.

Sipas pretigjiozes, kjo është e vetmja mënyrë shkencore për të matur cilësinë e sistemit shëndetësor të një vendi.

Ndryshe nga sa mund të pritej dhe kundër perceptimit, Shqipëria merr 70 pikë në indeksin e përgjithshëm, thotë studimi, aq sa Letonia, Lituania, apo Rumania në Europë dhe më mirë se të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, Serbia, Mali i Zi, Bosnje Hercegovina, apo Maqedonia e Veriut, si dhe më mirë se vende si Bullgaria, Moldavia, Gjeorgjia, apo edhe Turqia.

Studimi i “The Lancet”, është 100% shkencor dhe i referohet trajtimeve të sëmundjeve të ndryshme, secila prej të cilave përbën një kriter dhe pikëzohet për t’u përfshirë në indeksin e përgjithshëm.

Studimi nuk merr për bazë në asnjë moment në mënyrë të drejtpërdrejt indikatorë si infrastruktura, apo korrupsioni, por vetëm efikasitetin e trajtimeve.

I publikuar në një kohë të tillë kur pandemia po shkakton debate të shumta, ndoshta ky studim mund të shërbejë edhe si një dozë e mirë besimi ndaj bluzave të bardha në vendin tonë.

Në nivel global, Japonia, Islanda dhe Norvegjia marrin pikët më të larta, të ndjekura nga vende si Andorra, Luksemburgu, Franca, Finlanda, Kanadaja, etj./SCAN/

Të fundit

Të shtëna me armë në zonën e ish-Bllokut

Të shtëna me armë zjarri në qendër të Tiranës. Mësohet se të shtënat janë dëgjuar pranë Sky Tower në ish-bllok,...

“E kalove cakun”, Basha-Ramës: Kemi për detyrë të themi të vërtetën

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha këmbëngul duke thënë se qeveria po fsheh numrin e viktimave që kanë ndërruar jetë si pasojë e Covid-19. Në...

Vdes nga Covid foshnja 16-muajshe, prej dy ditësh në intubim

Një foshnje vetëm 16-muajshe ka ndërruar jetë si pasojë e Covid-19 në vendin tonë. Raportohet se foshnja është me iniciale A.K dhe është nga qyteti...

Shenjat më të zgjuara të zodiakut

Kush shquhet për inteligjencë dhe zgjuarsi sipas astrologëve. Të gjithë njerëzit në një mënyrë apo në një tjetër, janë të pajisur me inteligjencë, pyetja...

Shqipëria dhe Italia marrëveshje për Krijimin e Komitetit të Përbashkët

Shqipëria dhe Italia kanë firmosur sot marrëveshjen për Krijimin e  Komitetit të Përbashkët të Përhershëm. Marrëveshja u firmos nga Ministri i Punëve të Jashtme...

Lajme të tjera

Web TV