Arsyet pse truri i vajzave është plakur më shumë gjatë pandemisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pandemia Covid dhe bllokimet e saj kanë bërë që truri i adoleshentëve të plaket para kohe , duke ndryshuar strukturën e tyre. Kjo tashmë është vërtetuar nga disa studime , por puna e re e shkencëtarëve në Universitetin e Uashingtonit në Seattle tani na tregon diçka më shumë, domethënë se kjo plakje ndodh me shpejtësi të dyfishtë tek vajzat.

U RRIT SHUMË SHPEJT. Ndërsa truri zhvillohet, korteksi cerebral, shtresa e tij më e jashtme, hollohet. Traumat e fëmijërisë si braktisja, abuzimi dhe neglizhenca e përshpejtojnë këtë proces, duke bërë që truri të plaket më shpejt dhe duke e predispozuar për një rrezik më të madh të çrregullimeve mendore.

PARA DHE PAS COVID. Për studimin e ri, neuroshkencëtari i imazherisë mjekësore Neva Corrigan krahasoi skanimet e trurit të adoleshentëve të bëra para dhe pas sezonit më të vështirë të pandemisë. Në vitin 2018, studiuesja dhe ekipi i saj kishin mbledhur skanime të trurit të adoleshentëve të moshës 9, 11, 13, 15 dhe 17 vjeç dhe i përdorën ato për të modeluar ndryshimet në korteks midis moshës 9 dhe 17 vjeç. Në vitin 2021, ekipi mori skanime të trurit të një popullate të veçantë adoleshentësh (të gjithë nga zona e Seattle dhe me prejardhje të ngjashme socio-ekonomike) të moshës 12, 14 dhe 16 vjeç.

DY HERË MË I MADH. Truri i adoleshentëve plaket më shpejt gjatë pandemisë, por, në krahasim, truri i vajzave plaket me një ritëm të rritur: hollimi kortikal u shfaq i barabartë me katër vjet plakje, krahasuar me dy vjet në trurin e adoleshentëve meshkuj. Për më tepër, një reduktim në trashësinë e korteksit u vu re në 35 rajone të trurit tek vajzat, krahasuar me vetëm tre te djemtë. Tek vajzat, fushat më të përfshira në proces ishin mbi të gjitha ato përgjegjëse për analizimin e informacionit vizual, veçanërisht fytyrat.

Lexo edhe :  Përfitimet shëndetësore të arrave dhe arsyet pse duhet t’i hani ato

PSE KY DALLIM? “Gratë mbështeten shumë më tepër në rrjetin e tyre social për të ndërtuar identitetin personal dhe për mbështetje emocionale”, thotë Corrigan. “Mund të ndodhë që gjatë pandemisë, izolimi të ketë pasur një efekt më të dëmshëm në trurin e femrës, thjesht sepse gratë janë më të prirura për marrëdhëniet me bashkëmoshatarët, kaq thelbësore për zhvillimin e trurit të tyre.”

NJË BREZ I SHËNUAR. Prandaj, stresi i pandemisë duket se ka pasur edhe një efekt neurologjik në zhvillimin e trurit të fëmijëve – efektet e të cilit në aspektin e shëndetit mendor tani kanë filluar të shfaqen në mënyrë shpërthyese .

Nuk është e qartë nëse plakja e theksuar nga studimet është e përhershme, apo nëse pas viteve kritike të bllokimeve ajo është vendosur në një farë mënyre, duke pritur – shpresojmë – një rikuperim gjatë rritjes.Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

Arabia Saudite nënshkruan blerjen e 105 avionëve Airbus nga Franca

Kompania Saudia Group do të blejë 105 avionë pasagjerësh Airbus, teksa ngrinte lart marrëveshjen si më të madhen e...

Mbyllet dega e një banke serbe në veri të Kosovës, shpërndau pagesat e Beogradit

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën (20 maj) se kanë mbyllur gjashtë njësi të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, institucion...

Për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm, këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumoni

1.Vezët Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese...

“Politikanët që kanë bashkëpunuar me grupet kriminale janë të tmerruar nga SPAK!”

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdaraj i ftuar në një emision televiziv, foli për goditjen e shtatë grupeve kriminale nga SPAK. Ai tha se politikanët që kanë bashkëpunuar...

SPAK godet krimin/ Karamuço: Grupet mund të kundërpërgjigjen dhe të cenojnë sigurinë

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Real Story, tha se pas aksionit të SPAK është rritur shqetësimi se grupet kriminale mund të...

Lajme të tjera

Web TV