‘Hëna Blu’ shfaqet natën e Halloween-it (Video)

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Natën e Halloween, të shtunën, një fenomen tepër i rrallë do të ndodhë në qiell.

Shihet teper rrallë, por ne do të kemi rastin të shijojmë Hënën Blu dhe mbi të gjitha, një fenomen të ngjashëm, nuk do ta kemi rastin ta shohim më deri në vitin 2039.

Hëna Blu është fenomeni astrologjik që ndodh kur kemi hënë të plotë dy herë në të njëjtin muaj. Hëna e plotë që ndodh dy herë në të njëjtin muaj quhet Hëna Blu.

Siç deklaron NASA, “zakonisht një muaj ka vetëm një hënë të plotë, por nganjëherë një hënë e dytë depërton dhe fazat e plota ndahen me 29 ditë, ndërsa shumica e muajve janë me 30 ose 31 ditë, nga kjo pikëpamje është e mundur që brenda një muaji të shfaqen dy hëna të plota”.

Për të mësuar pak më shumë mbi origjinën e këtij emërtimi, ka qenë Meto nga Athina, i cili zbuloi për herë të parë hënën e dytë të plotë.

Ky fenomen ndodh kur atmosfera është e mbushur me grimca pluhuri ose tymi ose me një madhësi të caktuar prej 0,7 mikronësh që do të thotë se grimcat shpërndajnë dritën, duke e bërë hënën të duket ngjyrë blu. Kjo ndodh shpesh pas një stuhie, zjarri pyjor ose një shpërthimi vullkanik.

Një fenomen të tillë ju do mund ta shikoni nga nesër, të shtunën në darkë, me datë 31 tetor. Një natë Halloween-i dhe në qiell një hënë e mrekullueshme blu./Re.D/Fjala.al

Të fundit

Terroristi në Vjenë u frymëzua për sulmin nga kënga e reperit shqiptar

Media zviceriane ’20 minuten’ publikoi një video që është xhiruar gjatë sulmit terrorist të ndodhur në Vjenë. Në video...

“S’jam ngopur akoma”/ Ana godet sërish me shpullë Fatjonin

Teksa puntatën e sotme në Përputhen diskutohej takimi i Anës së re dhe Arjonit, i ka befasuar të gjithë rikthimi i Anës. Kujtojmë se ajo...

Hoferer: Të krijohet gjykatë ndërkombëtare për mizoritë e Serbisë në Kosovë

Bashkësia Ndërkombëtare meriton kritikat më të ashpra për faktin se edhe 20 vjet pas luftës, deri më sot, nuk ka insistuar dhe as ka...

SHBA: Vazhdojmë të jemi pranë Shqipërisë në luftën kundër korrupsionit

Ambasada Amerikane në Shqipëri, nëpërmjet fjalëve të ambasadores Yuri Kim në seminarin e OSBE-së ditën e sotme, ka shprehur mbështetjen ndaj popullit tonë në...

BE marrëveshje me Moderna për 160 milionë vaksina antiCovid-19

Bashkimi Europian ka arritur një marrëveshje me kompaninë amerikane Moderna, për një sasi prej 160 milionë doza vaksinash. Kjo marrëveshje ka çuar rezervat e...

Lajme të tjera

Web TV