Shtëpia e ‘vizituar’ nga djalli, nxirret në shitje për shumën marramendëse

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Loftus Hall, “shtëpia e braktisur” e Irlandës është nxjerrë në shitje për 2.5 milonë euro.

Kjo rezidencë e shekullit 14-të, thuhet se është vizituar nga Djalli. Sipas legjendës, një i huaj iu afrua shtëpisë së errët, në Gadishullin Hook të Wexford, gjatë një stuhie duke kërkuar strehim. Ai u mor nga familja Tottenham, një zonjë e re Anne Tottenham ra kokë e këmbë në dashuri me të.

Një natë, gjatë një loje me letra, Anne thuhet se kishte i ra një letër në dysheme dhe kur shkoi ta merrte atë, ajo vuri re se i huaji kishte thundra, në vend të këmbëve.

Thuhet se sapo ai e kuptoi atë që ajo pa, ai ndezi zjarr në çati duke e lënë Anne në një gjendje shoku nga e cila nuk u shërua kurrë. Ajo kaloi pjesën tjetër të jetës së saj derisa vdiq në dhomën e sixhades dhe fantazma e saj thuhet se përndjek shtëpinë.

Historia thotë se një prift vendas u soll për të ekzorcuar dhomën e sixhades, por ai nuk ia doli. Dhe veprimet drithëruese në Loftus Hall , e cila u ndërtua në 1350 dhe u rinovua në vitet 1870, me sa duket vazhdojnë edhe sot e kësaj dite, me pronarin aktual, Aidan Quigley, duke thënë se ndjen një prani të saj, edhe kur është vetëm.

Të fundit

3 fëmijët në arrest, nëna në hetim/ Policia zbardh ngjarjen horror në Durrës

Policia e Durrësit në deklaratë për mediat ka zbardhur detaje nga vrasja horror në Durrës, ku  H.M 19-vjeç ka...

Ashpërsohen masat për ndotësit e mjedisit gjoba nga 13-26 milionë lekë për shkelësit

Ashpërsohen gjobat për të gjitha ato subjekte apo individë që shkaktojnë ndotjen e mjedisit apo hapësirave publike, por fokusi është vënë tek ndotja e...

PS fushatë anëtarësimesh të reja/ Veliaj: Rezultati është te kutia e votimit

Fushata e anëtarësimeve të reja në Partisë Socialiste ka vijuar edhe në Njësinë 7 në kryeqytet. Drejtuesi Politik i PS për Qarkunt e Tiranës, Erion...

Rama ndan lajmin e bukur: Shqipëria është destinacioni më i mirë në Evropë për 2023

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në rrjetet sociale një lajm shumë të mirë për të shqiptarët. Barometri i Turizmit i OKB-së ka bërë të...

Vrasja e 50 vjeçarit në Durrës, arrestohet njëri nga djemtë e tij

Arrestohet djali i madh i familjes Meta për vrasjen e kryefamiljarit në Durrës. Gazetari Leonidha Musaj raportoi më herët se policia kishte gjetur gjurmë...

Lajme të tjera

Web TV