Gjoba për Metën në ditëlindjen e Bes Kallakut, reagon Rama: Shembull skandaloz

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për gjobën e vënë ndaj presidentit Ilir Meta dhe Monika Kryemadhit, pasi morën pjesë në ditëlindjen e aktorit Bes Kallaku. Rama deklaroi se kjo ishte një shfaqje e pështirë jo vetëm karshi ligjit, por edhe ndaj shëndetit.

Unë nuk vendos masa. I vendos Komiteti i Ekspertëve dhe as nuk monitoroj zbatimin e masave. Më duket e pamundur të jap përgjigje. Shembulli më skandaloz i shkeljes së ligjit nga presidenti zonja e parë dhe gjithë çeta e tyre.

Ndërkohë që është shumë e qartë për të gjithë se nuk mund të ketë grumbullime më shumë se 10 persona dhe nuk mund të bëhen festa e dasma e deri edhe ceremonitë e dhimbshme mortore me më shumë se familjarët.

Na shfaqet në një spektakël të pështirë të karshillëkut jo vetëm me ligjin por edhe me vetë shëndetin e të tjerëve në rast se nuk janë të interesuar për shëndetin e tyre. Më shumë s kaq nuk ka parë ndonjë gjë të veçantë, shëndeti është mbi të gjitha dhe sot nuk ka asnjë aktivitet politik, përfshirë edhe ato elektorale që të diskutohen ne rëndësi mbi shëndetin.

Nuk jemi në fushatë thjeshtë na duhet të ndalojmë grumbullimet me më shumë se 10 veta. Duhet që të gjithë të bëjmë çmos që të shmangim daljet e panevojshme nga shtëpia”, tha Rama.

Mediat raportuan me herët se Meta u gjobit me 80 euro pasi shkeli rregullin e mos grumbullimit të më shumë se 10 personave në një vend, ndërkohë që tek ditëlindja e Bes Kallakut ishin rreth 30-35 të tillë.

I ftuar në “Log.” në ABC, Meta tha se nuk merret me vendime të tillë të nxitura nga Rilindja duke e quajtur një budallallëk gjobën e vendosur ndaj tij pasi kishte zbatuar të gjitha masat anti-Covid./Bl.Ba/Fjala.al

Lexo edhe :  Familja e Mateos surprizohet sërish, një pikturë e madhe me portretin e 8-vjeçarit i bëhet dhuratë


Të fundit

Merkel bën paralajmërimin: Jemi në valën e katërt të pandemisë, merreni seriozisht këtë virus të pabesë

Lufta me pandeminë ishte një ndër sfidat kryesore të Angela Merkel gjatë qeverisjes së saj, por edhe në video-mesazhin...

Aksident në aksin Fushë Krujë-Milot/ Përplaset për vdekje këmbësori, shoqërohet drejtuesi

Një aksident ka ndodhur sot në mëngjes në aksin rrugor Fushë Krujë-Milot, ku një automjet me drejtues shtetasin T. D., 53 vjeç ka përplasur...

Përdhunuan 28-vjeçaren, arrestohet shqiptari dhe shoku i tij në Kroaci

Një shqiptar dhe një kroat kanë rënë në prangat e policisë kroate, pasi akuzohen për përdhunimin e një vajze. Bëhet me dije se në pranga...

Super goli kundër Brightonit, Broja pjesë e historisë së Premier League (Video)

Paraqitjet e Armando Brojës, e kanë kthyer atë në lojtarin e preferuar të tifozëve por edhe të trajnerit të Southampton. Broja është duke kaluar një...

Hidhet nga kati i tretë i pallatit, 42-vjeçarja nga Tirana në gjendje të rëndë në spital

Një ngjarje e rëndë është regjistruar mëngjesin e sotëm në Tiranë, ku një 42-vjeçare ka tentuar të vetëvritet duke u hedhur nga pallati ku...

Lajme të tjera

Web TV